begonia
fot. Pixabay

Begonie to rośliny cieszące się dużą popularnością. Często zdobią nasze ogrody i tarasy. Lecz nie zawsze kwitną tak długo i obficie, jak byśmy chcieli. Podpowiadamy, co zrobić, aby świetnie prosperowały przez całe lato, a nawet trochę dłużej. Oto kilka sprawdzonych metod na przedłużenie kwitnienia begonii.

Begonia to gatunek niestanowiący problemów w uprawie, więc nawet ogrodnicy amatorzy mogą zdecydować się na hodowlę tej rośliny. A naprawdę warto się nią zainteresować, bo arcypięknie wygląda, a jej głównym niuansem są barwne kwiaty. Odmiany begonii to m.in. begonia kaskadowa, bulwiasta i stale kwitnąca.

Roślina zaczyna wypuszczać kwiaty już w czerwcu, a dzięki umiejętnej pielęgnacji, może cieszyć nasze oczy, aż do końca września. Oto trzy detale, które warto wziąć pod uwagę przy uprawie begonii:

1. Zadbaj o optymalną ilość wody. Lepsze przesuszenie niż przelanie

Begonia nie znosi, gdy się ją przeleje, za to przesuszenie jej niestraszne. Wszystko przez to, że roślina w swych liściach gromadzi pewną ilość wody. Znacznie gorzej wpływa na nią jej nadmiar. W przypadku przelania można zauważyć ciemne plamy, które pojawiają się na liściach i kwiatach, z czasem może dojść do gnicia łodyg.

Skuteczną metodą zaradczą jest umieszczenie skrawków gąbki florystycznej na spodzie osłonki. To akcesorium ma za zadanie wchłaniać płyn i trzymać go dla doniczki z rośliną, postawioną na niej. W ten sposób begonia będzie mogła nieustannie przyswajać wodę.

2. Wybierz właściwe podłoże – najlepiej lekko kwaśne

Roślina jest wrażliwa na substancje odżywcze obecne w ziemi. Jeżeli chcesz podziwiać ten kwiat jeszcze przez cały wrzesień, zapewnij mu przepuszczalną i żyzną ziemię.

Gdy dostrzeżesz żółtawe liście i łodygi, które zaczynają gnić, to najprawdopodobniej okaz ma gliniastą, zasadową i bardzo ciężką glebę. Na takim źle dobranym podłożu nie będzie kwitł zbyt długo.

3. Nawożenie jest kluczem do sukcesu

Begonię możesz wspomóc specjalnym nawozem przeznaczonym właśnie dla niej albo nawozem fosforowym do roślin kwitnących. Latem warto fundować begonii odżywkę co 3 tygodnie lub trochę częściej.

Czytaj też: Pelargonie będą bujne jak nigdy. Tania i najlepsza odżywka
Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!