storczyk
fot. screen Youtube / Gardening Know How

Storczyki to eleganckie kwiaty, które mogą być znakomitym prezentem dla bliskiej osoby. Goszczą na wielu polskich parapetach. Jednak wielu ludzi nie potrafi sprostać ich uprawie, więc kwitną gorzej albo wcale. Sprawdź, jak kąpanie storczyków w wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego je zrewolucjonizuje.

Storczyk będzie kwitł jak nigdy. Wystarczy 1 trik

Storczyki preferują glebę o stosunkowo kwaśnym odczynie, więc warto zakwaszać im podłoże. Niezłym pomysłem jest przyprowadzenie tzw. kąpieli z udziałem tych roślin. Jak ją wykonać?

Storczyki obumierają przez błąd w pielęgnacji. Aby wykąpać storczyka, najpierw zaopatrz się w kwasek cytrynowy bądź cytrynę. Dodaj do wody 1 łyżeczkę kwasku albo tyle samo świeżego soku z owocu, a potem roślinę w osłonie usytuuj w płynie na około 15-30 minut (konkretny czas zależy od rozmiaru storczyka). Dzięki temu gleba bezpiecznie się zakwasi, a delikatny układ korzeniowy rośliny nie będzie wrażliwy na przelanie. Taki zabieg z użyciem cytryny należy przyprowadzać najwyżej raz w miesiącu.

Oprócz zakwaszania warto dokarmiać storczyka – jednak nie „byle jakimi” odżywkami. Trzeba sięgnąć po profesjonalny nawóz, stworzony z myślą o storczykach bądź orchidei. Specyfik stosowany nieprawidłowo może dać odwrotny efekt. Odżywki do storczyków używaj dość często – nawet 2-3 razy w tygodniu.

Kilka trików, dzięki którym storczyki pięknie zakwitną

Zakwaszanie gleby to nie jedyny sposób na to, by roślina wspaniale kwitła. Ważne jest także systematyczne nawożenie i optymalne dla nich stanowisko. Zimą postaw okaz na parapecie, najlepiej w ciepłym miejscu, a latem staraj się nie wystawiać go ostre słońce – wtedy lepiej przenieś go w miejsce, gdzie jest cień. Dodatkowo zapewnij roślinie podpory – kupisz je w sklepach z artykułami ogrodniczymi. Dzięki temu pąki będą wznosić się do góry i miarowo wzrastać.

Czytaj też: Koleus marnieje? Wystarczy zrobić 1 rzecz, a odżyje błyskawicznie


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!