Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował w piątek, że ocena ryzyka związanego z koronawirusem została podniesiona z wysokiego do bardzo wysokiego na poziomie globalnym. Ghebreyesus dodał, że obecnie na świecie trwają prace nad 20 szczepionkami.

Informując o skali rozprzestrzeniania się wirusa, dyrektor generalny WHO stwierdził, że „w ciągu ostatnich 24 godzin Chiny zgłosiły 329 przypadków Covid-19, najmniej od ponad miesiąca”. W sumie Chiny poinformowały WHO o 78 959 przypadkach zakażenia i 2 791 zgonach.

Ghebreyesus podkreślił przy tym, że wzrost liczby przypadków zakażenia koronawirusem i liczba krajów dotkniętych Covid-19 są niepokojące.

Jego zdaniem ograniczenie zasięgu epidemii będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy zostaną podjęte zdecydowane działania związane z szybkim wykrywaniem zakażeń, izolowaniem pacjentów, odpowiednią opieką nad nimi i odnalezieniem osób, z którymi mieli oni kontakt.  WHO przygotowała w tym celu specjalny raport, zawierający rekomendacje dla wszystkich państw, w którym wezwano władze do edukowania ludności oraz rozszerzenia nadzoru, by znaleźć, odizolować i leczyć każdą osobę zakażoną.

Szef WHO ujawnił również, że obecnie na świecie trwają prace nad 20 szczepionkami, zaś kilka leków jest w trakcie testów klinicznych. – Pierwszych rezultatów spodziewamy się za kilka tygodni – zapowiedział.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę