W programie „Money. To się liczy” portalu money.pl wicepremier Jarosław Gowin pytany był o to, czy szykują się zmiany odnośnie ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę. – Zdania wśród przedsiębiorców na temat zakazu handlu w niedziele są bardzo podzielone. Trzeba wyważyć różne racje; myślę, że w tej sprawie za wcześnie na korektę. To nie jest tak, żeby dane ekonomiczne przemawiały za likwidacją zakazu – powiedział gość programu.

W programie omówiono wnioski z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ws. ograniczenia handlu w niedziele. Analizę opublikowano na początku kwietnia. Nie rekomenduje się w niej wprowadzania zmian w obecnym modelu ustawy. – Wnioski sformułowane przez panią minister Emilewicz (…) były być może zaskakujące. Otóż ten zakaz – pomijając już kwestie społeczne, pomijając fakt, że zmienia postawy konsumenckie, że jest w przytłaczającej większości dobrze oceniany przez pracowników handlu – ten zakaz nie ma negatywnego wpływu na gospodarkę – powiedział Gowin.

Wicepremier dodał też, że dzięki temu zakazowi zaczęły systematycznie rosnąć zyski z turystyki weekendowej. Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Sklepy są czynne w ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele, które poprzedzają Boże Narodzenie i Wielkanoc. Wszystko zmierza do tego, by ograniczenia te były jeszcze większe. Od 2020 roku zakaz nie będzie obowiązywał tylko w ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca, sierpnia i dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę