fot. abw.gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mieszkańca Bełchatowa. Mężczyzna miał w internecie nawoływać do zamordowania polskich polityków. Kim jest Piotr U. i czy planował zamach na premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudę?

ABW zatrzymało w Bełchatowie mężczyznę, który nawoływał w sieci do zamordowania polskiego premiera i prezydenta – poinformowało „RMF24”. Do aresztowania miało dojść w ubiegłym miesiącu, ale dopiero teraz doniesienia zostały oficjalnie potwierdzone przez rzecznika Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisława Żaryna. Podejrzanego zidentyfikowano, jako Piotra U.

Oskarżony nie przyznał się do winy. Twierdzi, że w internecie wygłaszał tylko swoje poglądy, jednak zapobiegawczo zareagowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która aresztowała mężczyznę. Zostały mu przedstawione zarzuty publicznego pochwalania zbrodni zbrodni zabójstwa w celu wyniszczenia określonych grup etnicznych, nawoływania do zabójstwa prezydenta RP, urzędującego Prezesa Rady Ministrów oraz funkcjonariuszy policji, a także znieważenia prezydenta RP.

Pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach. ABW nie wyklucza dokonania kolejnych zatrzymań.

Zamach na Dudę i Morawieckiego? ABW wszczęło śledztwo

Śledztwo w sprawie zostało wszczęte w ubiegłym miesiącu – 13 czerwca – na podstawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, według „Rzeczpospolitej”. Zawiadomienie złożono od raz w delegaturze ABW. Aresztowania dokonano 24 czerwca.

„Mężczyzna za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook publikował obraźliwe i wulgarne wypowiedzi zawierające nieprawdziwe stwierdzenia skierowane w stronę urzędującego Prezydenta RP. Ponadto, Piotr U. poprzez swoją aktywność w mediach społecznościowych nawoływał do zabójstwa Prezydenta i Premiera RP oraz funkcjonariuszy policji” – oświadczył Żaryn, cytowany przez „RMF FM”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę