REKLAMA

hortensje i odżywka
fot. screen Youtube / Limoneira / Pixabay

Hortensje to urodziwe rośliny, dekorujące wiele ogrodów w naszym kraju. Co ciekawe, kwiaty mogą zmieniać odcień, a wszystko uwarunkowane jest odczynem pH ziemi. Z tego względu raz są różowe, a raz niebieskie, a chwilami nawet fioletowe. Dzięki odpowiedniej wiedzy o tym, jak rośliny zmieniają zabarwienie, można spowodować, że latem kwiaty staną się niebieskie. Nawóz przygotujesz z resztek, które zazwyczaj wrzucasz do śmieci.

REKLAMA

Czary-mary i hortensje zmienią kolor na niebieski

Mało jest kwiatów, które potrafią zmienić kolor. Hortensje to wyjątek. Wystarczy sięgnąć po właściwą odżywkę i zasilić roślinę, a jej koloryt zupełnie się zmieni. Na zabarwienie kwiatów wpływa pH podłoża. Jeśli są niebieskie, to pH ziemi jest kwaśne, z kolei różowe wskazują na odczyn zasadowy. Jak pokombinować z barwą? To proste wystarczy stworzyć domowy preparat ze skórek owoców cytrusowych i podać go roślinom w najbliższym sezonie.

Nie wyrzucaj skórek cytrusów. Wykorzystaj je do zrobienia magicznej odżywki

Do zrobienia odżywki zmieniającej kolor hortensji możesz użyć skórek cytryny, pomarańczy, grejpfrutów i innych cytrusów. Obierz owoce, a skórki posiekaj i rozmieść na blaszce wyścielonej papierem pergaminowym. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 130°C i susz przez ok. 1.5 godziny.

REKLAMA

Niebieskie hortensje będą zdobić twój ogród

Po wysuszeniu skórki pomarańczy czy cytryny ostudź, a potem zmiel i wsyp do słoiczka. Pojemnik przechowuj w zimnym i ciemnym miejscu. Gdy nadejdzie wiosna rozsyp proszek dookoła hortensji i połącz z glebą. Specyfik nie tylko wpłynie na pH ziemi, ale też dostarczy sadzonkom substancji pokarmowych. Bardziej zakwasi podłoże, a dzięki temu kwiaty zmienią kolor na niebieski.

Czytaj też: Zrób to z fikusem benjamina, a przestanie gubić liście. Ekstra patent

REKLAMA

REKLAMA