surfinie
fot. Pxhere

Surfinie zachwycają ślicznymi kwiatami przez cały sezon letni, aż po pierwsze tygodnie jesieni. Kwiaty te dosłownie wylewają się z donic i broczą ku ziemi zjawiskowymi strużkami. Do obfitego kwitnięcia potrzebne są im jednak optymalne ilości substancji pokarmowych. Sprawdź, jak przygotować 2 świetnie działające nawozy do tych roślin, które w dodatku nic nie kosztują. Dzięki nim surfinie będą bujne przez całe lato.

Jak dbać o surfinie?

Gatunek ten uwielbia słońce, ale nie toleruje deszczu, przeciągów i mocnego wiatru. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze właściwego stanowiska dla tych wyjątkowych kwiatów. Najlepiej podlewaj je co 2-3 dni, a podczas upałów każdego dnia rano i na wieczór. Dopilnuj, aby płyn nie zbierał się w podstawkach, bo wtedy łatwo o gnicie korzeni. Jeśli chcesz, żeby rośliny fantastycznie kwitły, używaj specjalnej odżywki do surfinii. Jest całkowicie naturalna i jednocześnie darmowa – zarówno ta pierwsza, jak i druga. Możesz je stosować 1-2 razy w tygodniu.

Nawóz na bazie skórek bananów

Niezawodną odżywkę do surfinii stworzysz z bananowych skórek. Będzie bogata w fosfor, potas i wiele innych potrzebnych substancji mineralnych. Skórkę od owocu posiekaj w kostkę i przełóż do słoika, a następnie zalej gorącą wodą (powinna całkowicie przykryć zawartość) i zakręć. Odstaw na 24 godziny, a po tym czasie stosuj do podlewania roślin. Możesz też zrobić nawóz w inny sposób. Wysusz bananowy opad, a potem zmiel go na pył. Posyp nim wierzchnią warstwę gleby w doniczkach z surfiniami.

Nawóz z fusów po kawie

Surfinie preferują kwaśną ziemię (rzadko o obojętnym pH), więc doskonałą odżywką będzie dla nich także odpad z kawy. Delikatnie zakwasi podłoże, a do tego wzbogaci je w magnez, fosfor i azot. Wystarczy zalać fusy przegotowaną i odstaną wodą, dokładnie wymieszać, a potem podlać rośliny. Można też wrzucić wysuszone fusy do doniczek i połączyć je z górną powłoką ziemi.

Czytaj też: Pelargonie będą bujne jak nigdy. Tania i najlepsza odżywka


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę