Zaskakujące odkrycie w Egipcie. Naukowcy znaleźli posąg sfinksa i nie tylko!

W Egipcie naukowcy znaleźli posąg sfinksa. Archeolodzy prowadzący badania w prowincji Al-Minja natrafili również na mnóstwo cennych antycznych przedmiotów.

Znalezisko zlokalizowane było w miejscowości Tuna al-Dżabal, gdzie badania archeologiczne są realizowane już od ponad 100 lat. W bieżącym roku znaleziono tu już dwa grobowce. Było w nich 40 mumii.

Jak poinformowały władze, głowa sfinksa wykonana z wapienia ma 35 cm wysokości i 55 cm szerokości. Naukowcy zachodzą w głowę, z jakiego powodu posąg umieszczono właśnie w tej lokalizacji. Możliwe, że zagadkę pozwolą rozwikłać kolejne wykopaliska.

Środowisko archeologiczne jest podwójnie podekscytowane tymi wiadomościami, bo znaleziono także przy okazji starożytne amulety i ceramikę. Odkopano także naczynia wykonane z gliny oraz butelkę z alabastru.

Opublikowany przez ‎Ministry of Tourism and Antiquities وزارة السياحة والآثار‎ Sobota, 14 grudnia 2019

Obecnie w Egipcie prowadzi się także przygotowania do ceremonii otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego w Kairze. Dla turystów ma być udostępnione już w 2020 r. prawdziwą atrakcją podczas zwiedzania tej placówki ma być wystawa dotycząca faraona Tutanchamona.

Komentarze

Czytaj także:  Czy napoje light są fit?