Zasłony są jak nowe. Dodałam do wody 1 składnik jak kazała babcia i zadziałało

zasłonka
fot. Unsplash

Zasłony spełniają aż dwie funkcje: chronią nas przed obcymi spojrzeniami i sprawiają, że pomieszczenie nabiera charakteru. Niestety, często gromadzi się na nich kurz i inne zanieczyszczenia, więc wyglądają nieestetycznie. Jak odświeżyć tkaniny?

REKLAMA

Zasłony są popularnym elementem wyposażenia mieszkań. Zazwyczaj decydujemy się na satynowe, welurowe lub lniane, a jeśli chodzi o kolor i wzór to naprawdę mamy szeroki wybór na rynku. Niestety, na tkaninie osiadają rozmaite zabrudzenia, dym z papierosów i smog. Surowiec trzeba zatem cyklicznie odnawiać, szczególnie jeśli któryś z domowników cierpi na alergię. Z tego artykułu dowiesz się, jak prać zasłonki, aby wyszły z tego całe. Patent naszych babć nie ma sobie równych, wystarczy sięgnąć po 1 kosmetyk.

Ekstra patent na pranie zasłon

Zasłony warto odświeżać co 2-3 miesiące. Jeśli to zlekceważysz, to staną się źródłem zarazków, które pogarszają stan zdrowia i szkodzą alergikom (odpowiadają m.in. za kłopoty z oddychaniem czy nieżyt nosa).

REKLAMA

Niektórzy celowo unikają prania zasłon, bo boją się, że delikatny materiał zniszczy się w pralce. Wystarczy stosować się do wskazówek producenta umieszczonych na metce w środku zasłony, a wszystko powinno się udać, bez szwanku.

Jednak bardzo dużo rodzajów zasłon można uprać w pralce. Należy ustawić niską temperaturę, maksymalnie 30°C i unikać przeładowania pralki. Dzięki temu na materiale nie powstaną zagniecenia. Jeśli zależy ci na wyeliminowaniu drobnoustrojów i nadaniu zasłonom wyrazistszego odcienia, wsyp do prania paczkę sody oczyszczonej.

REKLAMA

Jak przywrócić zasłonom dawną świetność? Oto sztuczka, która zawsze działa

Zasłony na ogół pierzemy przy pomocy sklepowych środków. Może i dają całkiem dobry efekt, ale niestety zawierają ostre chemiczne składniki, które mogą zniszczyć delikatny materiał. Na szczęście masz pewne wyjście: patent naszych babć na pranie zasłonek jest nie tylko bezpieczny, ale i tani. Płatki mydlane spisują się na medal.

Ale nie musisz szukać specjalnych płatków w sklepie. Zamiast tego weź kostkę mydła i rozdrobnij ją na tarce o małych oczkach. Wrzuć drobinki do skrytki na proszek. A jeśli robisz pranie ręczne, to dodaj 6 łyżek mydlanych wiórek do pojemnika z ciepłą wodą, a potem włóż do niej tkaniny na 2-3 godziny. Chwila prania i zasłonki będą jak nowe: pachnące świeżością, jedwabiste i bez żadnych zabrudzeń.

Sprawdź też, jak odświeżyć firanki.