Zatkane rury już nie są dla mnie problemem. Dwa sposoby, których zawsze używam

Znajomy hydraulik wsypuje to do zlewu
fot. screen Youtube / come cucinare

Zatkanie zlewu czy toalety może wystąpić w wielu sytuacjach, między innymi przy okazji wyrzucania resztek żywności. Może to skutkować sporymi problemami i nieprzyjemnym zapachem. Istnieją skuteczne domowe sposoby na uporanie się z tym kłopotem.

REKLAMA

Wrzucanie odpadków po jedzeniu czy innych śmieci do zlewu lub toalety może prowadzić do zatkania rur. To nieprzyjemna sytuacja, bowiem utrudniony jest wówczas odpływ wody, a znad ujścia umywalki lub ubikacji unosi się nieprzyjemny zapach.

Taki problem może wystąpić przy okazji wylewania tłuszczu po gotowaniu. Dochodzi wówczas do zapchania się odpływu, podobnie jak w przypadku wrzucenia do toalety zbyt dużej ilości ręczników papierowych lub zużytych pieluch.

REKLAMA

Dwa skuteczne sposoby na zatkane rury

Nieodzowny w walce z zatkanym odpływem jest ocet. Wystarczy wlać do odpływu pełną szklankę i odczekać 30 minut. Po tym czasie wlewamy dużą ilość gorącej, ale nie wrzącej wody. To ważne, ponieważ zbyt wysoka temperatura mogłaby uszkodzić rury.

Do zatkanego odpływu można także wsypać trzy łyżki sody oczyszczonej. Po kilku chwilach dolewamy pół szklanki octu i również czekamy około 30 minut. Po tym czasie zalewamy odpływ bardzo ciepłą wodą i sprawdzamy, czy doszło do całkowitego odetkania się rur.