REKLAMA
ShareInfo.plCiekawostkiZawsze miej w domu czerwony ręcznik. Powód cię zaskoczy

Zawsze miej w domu czerwony ręcznik. Powód cię zaskoczy

czerwony ręcznik
fot. screen Youtube / @Флагофф.Товарыдлясублимацииите

Wyposażenie domowej apteczki należy dopasować do potrzeb lokatorów, tzn. ich stanu zdrowia czy wieku. Co innego zawiera apteczka dziecka, a co innego apteczka osoby w podeszłym wieku. Kompletując ją, warto postępować według wskazówek doświadczonych pielęgniarek. Według nich w domowej apteczce pierwszej pomocy powinien znaleźć się też ręcznik w czerwonym kolorze. To szczególnie ważne, jeśli mieszamy z małymi dziećmi lub osobami, które panikują na widok krwi.

REKLAMA

W jakie rzeczy powinna być wyposażona domowa apteczka?

» preparaty do odkażania ran,
» ciśnieniomierz,
» jednorazowe rękawiczki,
» opatrunki (bandaże, gaza),
» podstawowe leki: na gorączkę, bóle, przeziębienie, dyskomfort trawienny,
» termometr,
» pęseta,
» nożyczki do cięcia opatrunków.

Do czego przydaje się czerwony ręcznik?

Jeśli chcesz oszczędzić komuś (dziecku lub osobie z hemofobią) widoku krwi, mniej w zanadrzu czerwony ręcznik. W przypadku poważnego skaleczenia czy innego urazu, widok krwi może co u niektórych ludzi wywołać negatywne emocje. Ślady krwi szczególnie na jasnej tkaninie wyglądają przerażająco. Na czerwonym materiale praktycznie wcale jej nie widać, dlatego np. dziecko, będzie mniej cierpieć.

Co to jest hemofobia?

To rodzaj fobii, na którą cierpi niewielki odsetek ludności (ok. 1-2%). Osoba z tym schorzeniem na widok krwi może nawet zemdleć. Zwykle dochodzi do tego niedługo po zauważeniu bodźca, czyli krwi. W organizmie chorego spada tętno i ciśnienie, przez co mniej krwi dociera do mózgu. Konsekwencją jest utrata przytomności. Mogą ją poprzedzać objawy, takie jak uderzenia zimna czy zawroty głowy.

REKLAMA
Jak żyć z hemofobią?

Osoby ciepiące na hemofobię powinny przed pobieraniem krwi rozluźnić się i uspokoić, a podczas zabiegu odwrócić wzrok. W leczeniu tej rzadkiej przypadłości pomagają psychoterapeuci.

Czytaj też: Tej choroby obawia się każdy z nas. Zobacz co robić, aby jej zapobiec

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
REKLAMA