REKLAMA

Choroba
fot. Pixabay.com

Od wielu lat lekarze nieustannie ostrzegają nas przez bardzo groźną chorobą. Mowa tutaj oczywiście o nadciśnieniu tętniczym. Choroba ta przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, a jednocześnie podstępnie wyniszczać nasz organizm. Zgodnie z danymi, jakimi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia, obecnie na nadciśnienie tętnicze choruje około 10 milionów Polaków. Nie da się zaprzeczyć, że jest to ogromna liczba.

REKLAMA

Zadbaj o codzienne nawyki

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która rozwija się przez długi czas. W porę zdiagnozowana może być skutecznie leczona. Jeśli jednak ją zbagatelizujemy, może prowadzić do wielu różnych powikłań, które z kolei skutkować mogą nawet przedwczesną śmiercią.

Jak zatem zapobiegać nadciśnieniu tętniczemu? W przypadku tej jednostki chorobowej ogromne znaczenie ma nasz styl życia. Warto zatem zadbać o odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Niekoniecznie trzeba od razu spędzać godziny na siłowni. Wystarczą proste, codzienne aktywności – wybór schodów zamiast windy, spacer z psem czy nawet wysiadanie z autobusu o jeden, dwa przystanki wcześniej i spacer do domu.

REKLAMA

Dieta jest ważna

Dodatkowo warto również nie nadużywać alkoholu i wystrzegać się palenia tytoniu. W profilaktyce nadciśnienia tętniczego niezwykle ważna jest także dieta. Unikajmy potraw smażonych na głębokim tłuszczu, przetworzonych, tłustych i niepełnowartościowych. Swoją dietę opierajmy o zdrowe tłuszcze roślinne – olej z pestek winogron, olej z awokado czy oliwę z oliwek.

Dodatkowo pamiętajmy o dziennej porcji warzyw i owoców. Nie zapominajmy o spożywaniu ryb – zawierają bardzo ważne kwasy tłuszczowe omega – 3, które zapobiegają nadciśnieniu.

REKLAMA

Wdrożenie zdrowej diety i odpowiednich nawyków pomoże nam żyć długo i cieszyć się świetnym zdrowiem. Dbajmy o swoje zdrowie.

Dowiedz się również, jakiego bólu nie możemy ignorować.

REKLAMA