antykoncepcja

Pigułki antykoncepcyjne to najbardziej popularny środek w antykoncepcji hormonalnej. Dzielą się na jednoskładnikowe, zawierające progesteron oraz dwuskładnikowe, zawierające progesteron i estrogen. Ich skuteczność dochodzi do 100%. Jednak niektóre produkty mogą spowodować osłabienie działania pigułek. Zażywasz antykoncepcję? Sprawdź, jakie produkty mogą obniżać jej skuteczność.

Tabletki antykoncepcyjne działają hamująco na proces owulacji i mają wpływ na zmianę śluzu szyjkowego na gęstszy, a to jest przeszkodą dla plemników, które chcą dotrzeć do komórki jajowej. Zadaniem pigułek jest także wpływ na błonę śluzową macicy, która przestaje być odpowiednia dla ewentualnego zarodka znajdującego się w macicy.

Osłabienie działania antykoncepcji może być spowodowane chorobą, np. grypą z wymiotami i biegunką, przyjmowaniem. Ale często jest też tak, że przyjmując antykoncepcję często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie tylko stany chorobowe, ale także niektóre produkty mogą mieć wpływ na ich skuteczność.

Te produkty mogą obniżać skuteczność antykoncepcji

» antybiotyki zawierające substancje czynne takie jak: tetracykliny, penicylina, ryfampicyna, cefalosporyny

» leki psychotropowe, leki stosowane przy padaczce i gruźlicy

» środki nasenne, antydepresyjne, moczopędne, przeczyszczające, przeciwwirusowe

» paracetamol – powyżej 3g na 24h

» przyjmowanie wysokich dawek witaminy C – sok grejpfrutowy, cytrynowy

» składniki suplementów diety: dziurawiec, pluskwica groniasta, dzięgiel chiński, senes, kruszyna, babka płesznik

» węgiel leczniczy

» chrom, tryptofan

» siemię lniane

Ważne jest, aby popijać pigułkę zwykłą wodą. Nie wolno popijać np. sokiem z grejpfruta, ponieważ może on spowodować zmiany metabolizmu wątrobowego estrogenów. Negatywne działanie mają też duże ilości alkoholu.
Jeśli dojdzie do wymiotów w wyniku spożycia zbyt dużej ilości alkoholu warto zabezpieczyć się dodatkową metodą antykoncepcji ponieważ zażyta dawka hormonów mogła nie wchłonąć się w całości.

Gdy chcemy dopiero zacząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub chcemy zasięgnąć informacji to warto umówić się na konsultacje z ginekologiem i podczas wizyty poinformować lekarza o tym, jakie suplementy diety przyjmujemy na stałe, na co dzień, np. suplementy, które wspomagają odchudzanie, które zawierają w swoim składzie wymienione powyżej: babkę płesznik, siemię lniane lub chrom.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!