czosnek
fot. Pixabay

Czosnek to warzywo o uniwersalnym zastosowaniu. Może być używany nie tylko w kuchni, ale także w celach pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Ponadto pomaga gruntownie odżywić rośliny. Zawsze warto mieć zapas tego warzywa w domu. Ale ekonomiczniej jest go uprawiać na własną rękę niż kupować. W jaki sposób? Poznaj nowatorski sposób ogrodników na sadzenie czosnku w wodzie! Ta strategia sprawi, że warzywo wypuści korzenie i łodygi, jeszcze zanim znajdzie się w ziemi! Dzięki temu z sadzonek wyrośnie zdrowa roślina.

Sadzenie czosnku w wodzie

Weź tyle główek dojrzałego czosnku, ile sadzonek masz zamiar wyhodować. Miej na uwadze fakt, że każda sadzonka nie rozwinie się z całej główki, tylko z pojedynczego ząbka!

Na każdą główkę przeznacz jeden niewielki słoik. Przy pomocy ostrego noża odkrój górny obszar ząbków (ok. 0,5 cm). Potem umieść taką główkę na słoiku wypełnionym wodą prawie całkowicie. Po upływie pewnego czasu dostrzeżesz, że ze wszystkich ząbków zaczyna wyrastać nowa łodyżka. Zauważysz także, że u dołu główki pojawiły się korzenie.

Postaw naczynie na parapecie, aby późniejsze sadzonki miały nieograniczony dostęp do światła słonecznego. Błyskawicznie zobaczysz, że ich łodyżki wzrastają ku górze, a korzenie obficie się rozrastają. Kiedy upłynie już trochę czasu będą już tak pokaźne, że zahaczą o dno słoika!

Gdy nie będą już mieścić się w naczyniu, musisz przełożyć je gdzie indziej. Przyszykuj butelkę o pojemności 5 l i odetnij dolną połowę. W jej dnie zrób cztery otwory – w każdym rogu powinien znaleźć się jeden. Potem wrzuć tam ziemię. Zrób w butelce około trzy zagłębienia (o wysokości ok. 10 cm) – na każdą sadzonkę powinno przypadać jedno.

Ostrożnie odrywaj każdy ząbek, pilnując, aby nie zniszczyć korzeni. Przytnij je trochę (wystarczy ok. 3 cm od brzegu ząbka) – w ten sposób pobudzą się w glebie. Teraz zacznij wtykać wszystkie ząbki (łodyżką do góry) do dziurek w ziemi i zasyp je lekko. Podlej całość płynem ze słoika, w którym znajdowała się główka czosnku. Możesz też w identyczny sposób zasadzić czosnek wprost do gleby w ogrodzie.

Właśnie rozpocząłeś swoją własną, ekonomiczną hodowlę czosnku! Pielęgnuj sadzonki i czekaj, aż rozwiną się z nich zdrowe główki.

Zobacz też:

Chcesz mieć duży czosnek? Posadź go w tym konkretnym terminie
Jak prawidłowo przechowywać czosnek?
Triki, dzięki którym odróżnisz polski czosnek od chińskiego


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę