żelazko
fot. Pixabay

Żelazko to bardzo przydatny wynalazek, dzięki któremu możemy lepiej zadbać o naszą odzież czy inne tkaniny. Wszystkie zagniecenia znikają, a my na spotkaniu wyglądamy nieskazitelnie. Sprzęt ten musimy jednak pielęgnować, bo zwykle gromadzi się na nim kamień. Co najlepiej sprawdza się do czyszczenia żelazka? Wypróbuj ten patent, a po osadzie nie będzie śladu.

Koniec z mozolnym czyszczeniem żelazka

Chyba każdy zgodzi się z tym, że kamień wygląda bardzo nieestetycznie. Na szczęście można go usunąć w prosty sposób, wystarczy skorzystać z domowej metody. Dzięki temu żelazko będzie czyste i nie pobrudzi ubrań.

Jak wyczyścić żelazko?

Żadna silna chemia nie będzie Ci potrzebna, bo wszystkie produkty masz w domu! Nie musisz też zdrapywać ani szorować osadu. Poznaj 3 domowe metody. Są niezawodne!

Soda oczyszczona i cytryna do czyszczenia żelazka

Weź połówkę cytryny i potrzyj nią o stopkę wyłączonego żelazka. Następnie włącz je i zaczekaj, aż się rozgrzeje. Sok z cytryny to dobry odkamieniacz. Pod wpływem wysokiej temperatury zadziała prawie natychmiast. Po 60 sekundach wyłącz urządzenia i pozwól mu ostygnąć. Potem zwilż papier i przetrzyj nim stopkę. Osad zniknie błyskawicznie. Zamiast cytryny możesz użyć sody oczyszczonej. Połącz 1 łyżkę sody z łyżką wody i powstałą papkę wetrzyj w stopkę wyłączonego żelazka, odczekaj 5 minut. Po tym czasie usuń sodę wilgotną gąbką i wytrzyj stopkę urządzenia do sucha.

Ocet do walki z kamieniem

Jeśli kamień jest mocny, wtedy sok z cytryny i soda mogą sobie nie poradzić. W takiej sytuacji warto użyć innego środka – octu spirytusowego, który także jest doskonałym odkamieniaczem. Połącz go z wodą (proporcje 1:2) i taki specyfik wlej do kontenerka na wodę w żelazku, a następnie włącz sprzęt (nagrzej go do maksymalnej temperatury). Gdy będzie już gorący, naciśnij klawisz odpowiedzialny za wydzielanie się pary. Włączaj go tak długo, aż pojemniczek będzie pusty. Potem wlej do skrytki czystą wodę i przeprowadzaj ten zabieg do czasu, aż nie będzie czuć octu.

Czytaj też: Połącz pastę do zębów z mydłem. Takiego efektu się nie spodziewasz


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę