fot. military-history.fandom | Public Domain

W zeszłym tygodniu – na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą – wiceprezydent USA Kamala Harris zadeklarowała, że dwie amerykańskie baterie systemów Patriot są już rozlokowane w Polsce. Jak donosi „Polsat News” – „Tarczę antyrakietową” nad Polską wzbogacą także Brytyjczycy! Do naszego kraju wyślą dodatkowo również 100 swoich żołnierzy.

W czwartek szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w Warszawie z sekretarzem obrony Wielkiej Brytani Benem Wallace’m. Szefowie resortów obrony rozmawiali o rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz – w tym kontekście – bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO.

„Przede wszystkim chciałem podziękować za wizytę, za te kontakty bardzo bliskie, bardzo ścisłe kontakty między Polską a Wielką Brytanią, Zjednoczonym Królestwem. Dzięki tym kontaktom nasze relacje są bardzo bliskie, dzięki tym kontaktom Polska i NATO są bezpieczne” – powiedział minister obrony na konferencji prasowej po spotkaniu.

Błaszczak stwierdził na konferencji, że Polska może liczyć na pomoc Wielkiej Brytanii. Przypomniał, iż w czasie, kiedy Łukaszenka rękami migrantów z Bliskiego Wschodu naruszał bezpieczeństwo na granicy Polski z Białorusią, Zjednoczone Królestwo wysłało na pomoc naszemu krajowi kilkuset żołnierzy wojsk inżynieryjnych. Dodał, że brytyjscy wojskowi – wysłani w tamtym czasie – do dzisiaj pomagają na polsko-białoruskiej granicy.

„Od lat gościmy żołnierzy brytyjskich w północno-wschodniej części naszego kraju, gdzie razem z żołnierzami polskimi, amerykańskimi, rumuńskimi, chorwackimi dbają o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO” – zauważył minister.

Brytyjski system obrony powietrznej w Polsce. „Jest w stanie uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej”.

„Kto by pomyślał, że po tylu latach w Europie znowu pojawi się tyran, który będzie obecny na granicach Europy i będzie prowadził straszliwą wojnę przeciwko krajowi, który podjął tylko jedną decyzję: chciał mieć wolność wyrażania swojej woli” – powiedział Wallace.

Brytyjski minister obrony ogłosił na konferencji, że Wielkie Brytania rozmieści w Polsce systemy średniego zasięgu Sky Sabre.

„Rozlokujemy w Polsce system średniego zasięgu Sky Sabre. Dodatkowo wyślemy 100 żołnierzy, aby wspierać Polskę i przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej – poinformował sekretarz obrony Wielkiej Brytanii. Dodał, że jest to najnowocześniejszy brytyjski system średniego zasięgu.

„Będziemy ten system wraz z Polską rozwijać w przyszłości” – zapowiedział.

„Mam nadzieję, że to wyśle jasny sygnał do Kremla, żeby ani przez sekundę nie wątpili, że będziemy bronić zarówno naszych wartości, jak i naszego przyjaciela, Polski” – dodał.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę