pralka
fot. Pixabay

W dzisiejszych czasach życie bez pralki jest wręcz niemożliwe. Czasami wnętrze tego urządzenia pachnie fatalnie, przez co nasze ubrania również przesiąkają tą nieznośną wonią. Sprawdź, jak prędko i skutecznie doprowadzić pralkę do porządku.

Domowy patent na czystą pralkę

Pewnie masz w kuchni sodę oczyszczoną To wszechstronny produkt, który nie tylko spulchnia ciasta, ale ma też inne właściwości. Nadaje się do czyszczenia, pomaga zadbać o porządek i dobrze radzi sobie w ogrodzie. Soda eliminuje również dotkliwe zapachy. Przywraca nieskazitelną biel różnym rzeczom i usuwa nawet najbardziej uporczywy brud m.in. z tłuszczu. Fachowcy twierdzą, że po ok. 50. praniach trzeba umyć pralkę, aby należycie pracowała. Z tej racji dodaj do bębna filiżankę sody, a potem nastaw cykl z maksymalną temperaturą i włącz sprzęt. W rezultacie wszelkie zarazki zostaną unicestwione, a wnętrze pralki – odkażone.

Inne metody na czyszczenie pralki

Ocet to zaraz obok sody równie wydajny środek czyszczący. Potrafi odświeżyć wewnętrzną część pralki, ale także ją odkamienić. Wlej ok. pół szklanki tego płynu do szuflady lub bębna pralki, a potem włącz „puste” pranie.

Kolejnym środkiem, po który możesz sięgnąć, jest kwasek cytrynowy. Identycznie jak soda i ocet, poradzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z pralki. Połącz go z sodą, a po chwili rozsyp w bębnie i włącz pralkę tak jak w powyższych opcjach.

Alternatywą dla wcześniejszych środków są kapsułki do zmywarki. One także pomogą domyć wnętrze pralki. Jednorazowo użyj około trzech sztuk tabletek.

Pasta to zębów i cytryna to na pierwszy rzut oka niecodzienny duet. Mimo to daje spektrum korzyści. Przekrój cytrusa na pół i nasmaruj obydwa kawałki solidną porcją pasty do zębów, następnie wrzuć do bębna i włącz pralkę tak jak zawsze. Wnętrze będzie czyste i pachnące.

Aby utrzymać pralkę w dobrym stanie na wiele lat, pamiętaj o kilku nawykach:
-stosuj optymalną dawkę środka piorącego;
-po zakończeniu prania zawsze wyjmij rzeczy z pralki, a póżniej uchyl szufladę i drzwiczki urządzenia;
-systematycznie czyść uszczelki (kołnierz) pralki;
-raz w roku czyść bądź wymieniaj filtr na nowy.

Czytaj też: Wrzuć do pralki razem z ciemnymi ubraniami. W mig rozwiążesz nurtujący problem


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę