Zmarł Kazimierz Kutz

REKLAMA

We wtorek w wieku 89 lat zmarł Kazimierz Kutz. Reżyser był twórcą takich filmów, jak „Krzyż walecznych”, „Sól ziemi czarnej”, Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca” czy „Pułkownik Kwiatkowski”.

Artysta zmarł w jednym z podwarszawskich szpitali na oddziale geriatrycznym. W ostatnim czasie przebywał na stale w domu opieki w Józefowie.

REKLAMA

Kazimierz Kutz stworzył ponad 20 filmów fabularnych, z czego jedne z najsłynniejszych, jak „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”, „Śmierć jak kromka chleba” i „Zawrócony”, związane były z jego rodzinnym Górnym Śląskiem. Reżyser debiutował w 1959 roku jednym z sztandarowych filmów polskiej szkoły filmowej pt. „Krzyż Walecznych”. Ostatnim jego dziełem filmowym był popularny i nagradzany „Pułkownik Kwiatkowski” z 1995 roku. Artysta jest też autorem epickiego serialu „Sława i chwała” z 1997 roku.

W latach 1997-2007 i 2011-2015 Kazimierz Kutz był senatorem, a w latach 2007-2011 posłem. Politycznie był związany najpierw z Unią Wolności, potem Sojuszem Lewicy Demokratycznej, Platformą Obywatelską, a na końcu z Twoim Ruchem Janusza Palikota.

REKLAMA