2 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Senatorowie debatujący nad tym tematem rozważają zmianę i wprowadzenie święta wszystkich symboli, czyli orła białego, flagi i hymnu.

Ustawa związana z tym tematem kilka dni temu była dyskutowana i poparta przez połączoną komisję, w której skład wchodziły komisje kultury i środków przekazów oraz ustawodawcza. Projekt zakłada istotną zmianę – zamiast Dnia Flagi Rzeczpospolitej, w Polsce obchodzony byłby Dzień Symboli Rzeczpospolitej Polskiej: Orła Białego, flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Mazurka Dąbrowskiego.

W uzasadnieniu opublikowanym tuż obok treści ustawy można wyczytać, że w opinii debatujących nie ma powodów, dla których wyróżnienia miałby doczekać się tylko jeden z symboli. Dodatkowo wskazano na fakt, że podkreślane i wyróżniane przy wielu okazjach przez instytucje państwowe i publiczne są wszystkie trzy.

Debata komisji jest pierwszym krokiem w celu ewentualnego poparcia pomysłu. Następnie ustawa trafi na posiedzenie Senatu, a później do Sejmu. Dopiero tam zapadnie decyzja, czy wprowadzić nowe, zmienione święto.

Projekt został zainicjowany przez senatora Platformy Obywatelskiej, Jana Rulewskiego. W jego opinii ustawa nie wejdzie w życie w obecnej kadencji, ale rozważania należałoby rozpocząć już teraz. Przypomnijmy, że Dzień Flagi Rzeczpospolitej w Polsce obchodzony jest od 2004 roku i nie jest dniem wolnym od pracy. Podobnie miałoby być w przypadku zmiany.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę