roślina w doniczce
fot. Pixabay

Zazwyczaj skórki z tego owocu trafiają do kosza. Okazuje się, że to duży błąd! Mnóstwo ogrodników od lat stosuje skórki mandarynek jako ekologiczny nawóz. W końcu są źródłem składników pokarmowych i witamin – tak samo jak miąższ. Wypróbuj naszą recepturę na nawóz z obierek po cytrusach, a już nigdy nie użyjesz gotowców ze sklepu!

Mandarynki to soczyste owoce, które zaopatrują nasz organizm w to, co niezbędne, a i ich skórki wcale nie są zbyteczne! Z tej przyczyny nie powinniśmy ich wyrzucać do śmieci. Przygotuj organiczny nawóz ze skórek tych owoców, a Twoje rośliny odżyją.

Przepis na nawóz ze skórek mandarynek

Gdy obierzesz owoce, wysusz obierki, a potem zmiel je na proszek. Teraz wystarczy, że dodasz 1-2 łyżki takiego nawozu do ziemi przed sadzeniem roślin. Specyfik wzbogaci podłoże, więc rośliny będą rosły w szalonym tempie. Nierozdrobnione suche skórki możesz także porozrzucać po ogródku – odpędzą mrówki i ślimaki, które mogłyby zdewastować Twoje kwiaty!

Inne sposoby na wykorzystanie skórek mandarynek

Odkamieniacz
Skórki mandarynek mogą służyć jako odkamieniacz! Pocieraj nimi obszary, w których występuje kamień, a błyskawicznie dostrzeżesz, że zniknie bez śladu!

Środek do czyszczenia
Dzięki właściwościom odtłuszczającym i przeciwbakteryjnym skórki cytrusów sprawdzą się jako naturalny środek czyszczący. Zalej je octem i odstaw w ciemne miejsce na tydzień. Uzyskasz w ten sposób wywar. Rozcieńcz go i używaj do eliminowania tłustych plam i ścierania kurzu.

Przeciwdziała zbrylaniu się cukru
Wyszoruj i pokrój w cienkie paseczki mandarynkowe obierki i włóż je do cukiernicy. Nadadzą słodkiemu produktowi lekko cytrusowego zapachu i ochronią go przed zbrylaniem się.

Czytaj też: Ziemiórki, muchy i meszki wyniosą się same. Spryskaj je tą mieszanką


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę