REKLAMA

Skrzydłokwiat
fot. screen Youtube / Mloody Blooms

Co najlepiej nadaje się do podlewania skrzydłokwiatu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Stosowanie samej wody nie dostarczy roślinie wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych. Lecz to wcale nie oznacza, że pozostaje nam tylko korzystanie ze sztucznych odżywek. Niewykluczone, że idealny nawóz do skrzydłokwiatu masz już w domu.

REKLAMA

Skrzydłokwiat odżyje po tej odżywce. Na pewno masz ją w kuchni

Słaby wzrost i utrata intensywnego koloru liści to zazwyczaj objaw niedoboru minerałów. Prawie każda roślina doniczkowa potrzebuje paliwa i dotyczy to także skrzydłokwiatu. Deficyty substancji pokarmowych pogorszą stan całej sadzonki. Na szczęście można przed tym zabezpieczyć swój okaz. Wystarczy podawać mu domowy nawóz z buraka. Jego przyrządzenie nie jest wcale trudne. Najlepiej zrobić odpowiednią ilość specyfiku i zużyć ją naraz. Odżywka najcenniejsza jest od razu po przygotowaniu.

Jak przygotować domowy nawóz z buraka do skrzydłokwiatu?

Buraki mocno barwią dłonie, więc przed przystąpieniem do pracy powinieneś założyć jednorazowe rękawiczki. Weź średniego buraka, pokrój go na małe części, a potem przełóż do kielicha blendera. Zalej warzywo litrem wody i rozdrabniaj przez 2 minuty do całkowitego połączenia.

REKLAMA

Bordową mieszankę przecedź przez sito i gotowe. Możesz nią podlewać skrzydłokwiat najwyżej raz na 14 dni. Roślina zawiąże dorodne i wyraziście zielone liście, a także nowe kwiatostany. Nawóz z buraka nadaje się też do pielęgnacji innych kwiatów.

Woda z gotowania buraków jest również wartościowa

W pielęgnacji kwiatów doniczkowych sprawdzi się też woda z gotowania buraczków. Jeśli często gotujesz te warzywa i robisz z nich np. sałatkę, to cenny nawóz uzyskasz przy okazji. Ważne, by do wody z burakami nie dodawać soli i innych przypraw.

REKLAMA

Wywar, który otrzymasz odstaw do wystygnięcia, a potem rozwodnij (proporcje z wodą to 1:1). Dzięki temu zaopatrzysz rośliny w porządną dawkę witamin: A, E, K i minerałów, tj. fosfor, potas i magnez.

Czytaj też: Patent na piękny filodendron prosto z kuchni. Nawóz za grosze postawi go na nogi

REKLAMA