W 2020 roku składki płacone na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą wzrosnąć nawet o 10%. Podyktowane to jest wzrostem wynagrodzeń, który w tym przypadku jest główną składową obliczania wysokości stawek.

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, od przyszłego roku będą musiały liczyć się z wyższymi składkami ZUS. Według najnowszych informacji, stawki wyniosą niemal 1500 zł i będą stanowić wzrost od obecnych o około 10%. Wyliczenie dokładnych kwot możliwe jest po zapoznaniu się z założeniami do projektu budżetu, w którym zawarto informacje o prognozowanym średnim miesięcznym wynagrodzeniu.

Rząd przewiduje, że w 2020 roku średnia pensja wzrośnie z 4765 zł do 5227 zł brutto. Wskutek tego podstawa obliczania wysokości składki również ulegnie wzrostowi i wynosić będzie około 3135 zł. Na przykładzie pojedynczego przedsiębiorcy, będzie on zobowiązany do wpłacania 612 zł na poczet składki emerytalnej (55 zł więcej, niż obecnie, 250 zł na składkę rentową (22 zł więcej), 77 zł na składkę chorobową (7 zł więcej) i 52 zł na składkę wypadkową (5 zł więcej). Do tego dochodzi składka na Fundusz Pracy, wynosząca 77 zł, o niemal siedem złotych wyższa, niż obecnie.

Jakby tego było mało, na całościową składkę ZUS składać się ponadto będzie składka zdrowotna, której wysokość póki co nie jest jeszcze znana. Dokładne stawki będzie można poznać na początku stycznia przyszłego roku, ale według prognoz, wyniesie ona około 375 złotych. Wszystkie powyższe składki dadzą całościowo kwotę około 1070 zł (obecnie ok. 975 zł), zaś dodając do niej składkę zdrowotną, cała składka osiągnie rekordowo wysoką wartość i będzie oscylować w granicach 1450 zł.

Warto przypomnieć, że o wysokości poszczególnych składek decydują stosowne ustawy i rozporządzenia. W myśl ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, składka emerytalna wynosi 19,52% prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego, rentowa – 8% tej kwoty, chorobowa – 2,45%, zaś wypadkowa – 1,67%. Fundusz Pracy stanowi z kolei 2,45% kwoty.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę