„Dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody. Dlatego wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie »Minęła 20« zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje”, zapowiedział na Twitterze Jarosław Olechowski, szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Komentarz Olechowskiego odnosi się do zarzutów dotyczących elementów antysemityzmu w materiale „Dobranocki”, w którym zostały przedstawione kukiełki byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Jurka Owsiaka.

„Dobranocki” to cotygodniowe animacje przygotowywane przez Barbarę Pielę do programu „Minęła 20” w TVP Info.

Odcinek, który został pokazany w czwartek wieczorem, trwa niewiele ponad półtorej minuty i nosi tytuł „Metoda na siema”. W animacji dotyczącej zbliżającego się finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy widać lalkę udającą Hannę Gronkiewicz-Waltz. Była prezydent stolicy przeszukuje puste worki i skrzynie, a następnie wpada na pomysł stworzenia nakręcanej lalki. Lalka przypomina postać Jurka Owsiaka. Po nakręceniu wypowiada słowa „Cześć, siema”, które są charakterystyczne dla szefa WOŚP.

Kukiełka grająca Owsiaka przywozi lalce wcielającej się w rolę Gronkiewicz-Waltz furę pieniędzy. Ta zdecydowaną większość, aż 200 milionów zł, zabiera, zostawiając jedynie 10 zł.

Internauci w większości ocenili klip Barbary Pieli jako prymitywny atak na WOŚP. Zauważyli ponadto, że na jednym z banknotów o nominale 200 zł pojawiła się gwiazda Dawida. Komentujący zarzucają autorce, że w związku z tym w swoim materiale zawarła także przekaz antysemicki. To do tych zarzutów odniósł się Jarosław Olechowski, zapowiadając wyciągnięcie konsekwencji wobec pracowników TVP Info, którzy dopuścili do emisji „Metody na siema”.

https://www.facebook.com/100009061697816/videos/2102146443430725/


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę