kostka do toalety
fot. screen Youtube / Mom 4 Real

Każdy z nas powinien dbać o czystość i higienę swojej łazienki. W tym celu najczęściej sięgamy po sklepowe detergenty. Niestety tego typu środki nie zawsze działają z pełną siłą, a w dodatku nie sprzyjają środowisku (wystarczy spojrzeć na ich skład, który widnieje na plastikowym opakowaniu). Warto więc wybierać alternatywne preparaty i własnoręcznie przyrządzać naturalne środki czyszczące, w tym kostki do toalety.

Przepis, który zamieszczamy poniżej, jest wyjątkowo prosty. Będziecie potrzebowali tylko kilku składników. Na pewno znajdziecie je w swoim domu. Przygotowane kostki wrzućcie do toalety. Po upływie kilku minut zaczną buzować, pozostawcie je na parę minut w toalecie, a potem przemyjcie muszlę szczotką.

Przepis na kostki do toalety

Do naczynia wsypcie 1 szklankę sody kalcynowanej (sody piorącej). Działa ona znacznie skuteczniej niż tradycyjna soda oczyszczona, aczkolwiek ta soda nie nadaje się do konsumpcji, jej odczyn pH wynosi 11. Powinna być przechowywana w szczelnym pojemniku, bo wchłania wilgoć, a stosując ją, trzeba założyć rękawiczki. Do prania oraz jako preparat czyszczący jest dużo bardziej skuteczna od zwykłej sody spożywczej.

Jak przygotować sodę piorącą z sody oczyszczonej?

Nie macie w domu sody kalcynowanej? To nie problem! Możecie ją zrobić z sody oczyszczonej. Rozsypcie sodę oczyszczoną na blaszce wyłożonej pergaminem i ustawcie piec na 200°C. Pieczcie przez pół godziny, co jakiś czas mieszając.

Następnie do sody dodajcie 1/4 szklanki kwasku cytrynowego oraz 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Płyn będzie swego rodzaju spoiwem – sprawi, że soda i kwasek dobrze się połączą. Gdy mieszanka nieco wystygnie, załóżcie specjalne rękawiczki i wymieszajcie wszystko ręką.

Teraz przystąpcie do formowania kapsułek. Wymieszane składniki przełóżcie do foremki na lód. Nakładajcie mniej pasty w osobnych skrytkach, bo kostki mogą zwiększyć swoją objętość. Odstawcie wypełniony pojemnik na co najmniej 4-5 godzin, a potem wyjmijcie kapsułki z foremki i schowajcie je w szczelnym pojemniku. Umieśćcie jedną kostkę w toalecie. Po 10 minutach zacznijcie szorować muszlę klozetową przy pomocy szczotki.

Dlaczego warto stosować naturalne kostki do toalety?

Takie kostki nie są szkodliwe dla środowiska, a dzięki zastosowaniu sody kalcynowej mają moc czyszczącą i piorącą. Własnoręcznie przygotowane kapsułki do toalety są również tańsze od sklepowych detergentów.

Na naszej stronie znajdziecie też przepis na tabletki do zmywarki.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!