surfinie
fot. Pxhere

Popularnym kwiatem dekorującym nasz balkon i taras, jest surfinia. Zaczyna kwitnąć już na początku wiosny i cieszy nasze oczy do czasu, aż zawitają pierwsze jesienne przymrozki. Poznaj niezawodne sposoby, aby surfinie urodzajnie kwitły. Przygotuj ekologiczny nawóz ze skórki od banana.

Uprawa surfinii

Surfinie uwielbiają słoneczne lub półcieniste miejsca bez przeciągów. Najlepiej rozwijają się na dobrze przepuszczalnej glebie o kwaśnym odczynie pH. Warto nawadniać roślinę systematycznie, ale małymi porcjami wody, bo lepiej zniesie przesuszenie niż przelanie. Nadmierna wilgoć może skutkować gniciem korzeni. Jeżeli kwiaty zżółkły i są przesuszone, to najlepiej je odciąć. W ten sposób sadzonka nie będzie traciła na nie energii i szybciej zawiąże nowe. Latem trzeba ją podlewać co najmniej 2 razy w ciągu dnia, z uwagi na intensywne promieniowanie słoneczne. Nie jest ono zbyt korzystne dla kwiatów, które mogą błyskawicznie uschnąć. Ponadto mają one różne kolory: np. białe, różowe, purpurowe. Jeżeli w trakcie sadzenia surfinii chcesz uzyskać wielobarwny efekt, to sadź je naprzemienne, a efektu pozazdroszczą Ci sąsiedzi.

Jak zrobić domowy nawóz do surfinii?

O ile stworzyłeś surfinii odpowiednie warunki do rozwoju, to możesz ją dodatkowo wesprzeć. Stosowanie drogiej chemii wcale nie jest konieczne. Zamiast niej skuteczny nawóz możesz przyrządzić samodzielnie ze skórki z banana. W owocach tych mieści się sporo magnezu, fosforu i potasu, które wpływają korzystnie na stan korzeni i kwiatów, a także chronią roślinę przed wieloma chorobami. Od teraz nie wyrzucaj bananowej skórki do kosza.

Opłucz ją, wsadź do słoika, a następnie zalej ciepłą wodą. Zakręć naczynie i zostaw tak na minimum dobę. Wówczas odpad uwolni do wody niezbędne surfinii składniki pokarmowe. Kolejnego dnia rozcieńcz preparat wodą w proporcji 1:1 i podlej rośliny. Taki wielozadaniowy nawóz nadaje się do nawożenia wszystkich kwiatów doniczkowych i ogrodowych.

Czytaj też: Bez będzie stał długo w wazonie. Zastosuj ten genialny trik


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę