Fot. Creative Commons

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 5 października uzyskał nowe możliwości w zakresie kontroli osób przebywających na zwolnieniu L4. Od teraz urzędnicy mogą zweryfikować pracowników poprzez pocztę e-mail i telefon.

ZUS może dokładnie sprawdzić, czy w okresie zwolnienia lekarskiego pracownik nie podjął się innej pracy zarobkowej lub nie wykorzystuje okresu zwolnienia w inny niedozwolony sposób. Jednym z takich sposobów jest np. wyjazd na wakacje.

Od 5 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma możliwość wysyłania zawiadomień o terminie badania na pocztę mailową pracownika, jeśli tylko ten znajduje się w bazie adresów elektronicznych. Powiadomienie może zostać dostarczone telefonicznie, przez operatora pocztowego lub przez pracodawcę.

Co ważne, zawiadomienie wysłane przez wiadomość mailową lub telefon będzie miało taką samą moc co list polecony. Przepisy w tej sprawie określone są w art. 59 ust. 5a ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa.

Na początku 2022 roku w życie wejdą przepisy, które będą obowiązywały ZUS. Od 1 stycznia zakład będzie mógł sprawdzić media społecznościowe osoby na L4, zapytać operatora komórkowego o miejsca logowania się do sieci czy dowiedzieć się z banku, gdzie była używana karta płatnicza ubezpieczonego.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!