ZUS ostrzega klientów przed oszustami! Jest specjalny komunikat!

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał specjalny komunikat, w którym ostrzega swoich klientów przez oszustami, którzy podszywając się pod państwowego ubezpieczyciela, próbują wyłudzić od często niczego nieświadomych osób pieniądze. Oszuści wysyłają maile do klientów ZUS-u, w których informują o rzekomych zaległych składkach.

ZUS w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej informuje, że tylko w poniedziałek do instytucji zgłosiło się kilkanaście osób, do których dotarły podejrzane maile. W temacie wiadomości zostało wpisane: „Zaległe składki” i miały one być wysłane z ZUS-u, pod który podszywa się nadawca. W treści tych dziwnych maili znajdowała się prośba o potwierdzenie odebrania wiadomości.

Klienci ZUS-u zwrócili uwagę na nietypowy adres mailowy, który był oparty o domenę rządową, czyli gov.pl. Państwowy ubezpieczyciel w komunikacie przypomina, że zarówno jego strona internetowa jak i adresy pracowników, nie korzystają z domeny rządowej. Ponadto podkreślono w komunikacie, że ZUS nie wysyła do swoich klientów korespondencji drogą elektroniczną.

REKLAMA

Wysyłanie maili przez ZUS, jak precyzuje komunikat, „możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i wyraził zgodę na taką formę kontaktu”. ZUS zaleca, by „nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w tej korespondencji załączników”, ponieważ może to doprowadzić do zainfekowania komputera lub do uzyskania dostępu do zapisanych w nim danych.

Podziel się: