odkurzanie
fot. Pixabay

Zdarza się, że z czasem odkurzacz zaczyna działać coraz gorzej. Chodzi głównie o pochłanianie brudu i paprochów. Co z tym zrobić? W jaki sposób zwiększyć siłę ssania odkurzacza?

Każdy chciałby, aby odkurzanie zawsze przebiegało szybko i bezproblemowo. Może to być trudne, jeśli nasz sprzęt coraz gorzej zasysa kurz i trzeba nim po kilka czy kilkanaście razy przejeżdżać w pewnych miejscach. Od dziś przestaniesz wkładać więcej pracy w tę czynność. Wystarczy, że dobrze przeanalizujesz to, co jest z Twoim urządzeniem nie tak i coś z tym zrobisz.

Dlaczego odkurzacz zaczął gorzej zasysać brud?

Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Zazwyczaj jednak wiąże się to z problemami z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Na początku rzuć okiem na wnętrze odkurzacza i sprawdź, czy nie znajdują się tam jakieś rzeczy, które mogłyby powstrzymywać ten obieg. Możesz również dokładnie ocenić stan węża i poszukać ewentualnej szczeliny. Pamiętaj o wyczyszczeniu ssawek. Przeważnie gromadzi się na nich mnóstwo różnych cząsteczek, a to właśnie one zakłócają poruszanie odkurzacza po wykładzinie lub dywanie, z którego usuwasz brud.

Winowajcą zmniejszenia mocy ssania może być też zanieczyszczony filtr. Choć na pierwszy rzut oka wygląda, że ma się dobrze, to później nieoczekiwanie okazuje się, że znajduje się w nim gromada kurzu. Trzeba go zatem wyczyścić albo zainstalować nowy. Jeszcze jedną przyczyną jest przepełniony worek. Jeśli to okaże się prawdą, to wymień go na nowy.

Jak zwiększyć moc ssania odkurzacza?

Jeżeli znalazłeś już przyczynę słabszego działania odkurzacza, a mimo to wciąż nie satysfakcjonuje Cię jego moc ssania, to zainwestuj w ssawki wysokiej jakości. Te domyślnie dodawane przez producenta do sprzętu z reguły mają gorszą jakość. Warto też pomyśleć o zakupie solidnego filtra. Dobrze, jeśli będzie miał wysoki identyfikator HEPA, bo taki – w porównaniu do pospolitych – będzie działać efektywniej.

Czytaj też: Hotelowy trik na mycie toalety daje niesłychany efekt. Wypróbuj to


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!