Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zakazał organizacji zgromadzeń publicznych, które były planowane na 1 maja. Jednym z nich miał być Marsz Suwerenności organizowany przez Konfederację KORWiN Braun Liroy Narodowcy, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Młodzież Wszechpolską.

Jak poinformował w piątek stołeczny ratusz, powodem zakazu jest „wcześniejsze zajęcie terenu przez Kancelarię Prezydenta RP”, w związku z przygotowaniami do obchodów Narodowego Święta 3 Maja.

„Urząd m.st. Warszawy informuje, że w pismach przekazanych organizatorom zgromadzeń publicznych zgłoszonych na 1 maja, zakazuje ich przeprowadzenia. Pierwsza decyzja dotyczy zgromadzenia na trasie: plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, ul. Świętokrzyska, z zakończeniem na ul. Jasnej. We wniosku organizator wskazał 10 000 uczestników. (…) Druga decyzja dotyczy zgłoszenia zgromadzenia stacjonarnego na pl. Zamkowym”, czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie stołecznego magistratu.

Zapowiedziany przez narodowców Marsz Suwerenności miał 1 maja o godz. 13.00 wyruszyć z Pl. Zamkowego i Krakowskim Przedmieściem przejść do ulicy Jasnej przed przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Tam działacze środowisk narodowych planowali pikietę.

Władze Warszawy zaproponowały organizatorom Marszu Suwerenności zmianę miejsca zgromadzenia, ale nie zostało to przez nich zaakceptowane.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę