REKLAMA

REKLAMA

Przy okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości nie udało się klasie politycznej dojść do porozumienia i zorganizować 11 listopada wspólnych obchodów. W Łodzi i w Poznaniu odbędą tego dnia wydarzenia alternatywne wobec uroczystości państwowych.

Do Poznania zostali zaproszeni przez włodarza tego miasta Jacka Jaśkowiaka byli prezydenci: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Z kolei szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk, obok przedstawicieli środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, polityków i pisarzy, znajdzie się wśród gości tegorocznych Igrzysk Wolności, które odbędą się w Łodzi w dniach od 9 do 11 listopada.

REKLAMA

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała na środowej konferencji prasowej, że tegoroczne Igrzyska Wolności mają być alternatywną propozycją uczczenia Święta Niepodległości „w czasie, gdy w Warszawie tak trudno jest porozumieć się, jak ma to święto wyglądać”.

– To piąta edycja Igrzysk Wolności, ale myślę, że przełomowa. Marzyliśmy, by stała się forum dyskusji o współczesnej Europie i świecie, by wyznaczała nowe standardy. W okresie, gdy będziemy świętować stulecie niepodległości Polski, chcemy rozmawiać w Łodzi o współczesnym patriotyzmie, tożsamości państw, które funkcjonują w UE, o przyszłości Polski i UE, wolności i demokracji. Zaprosiliśmy najwybitniejsze umysły – politologów, filozofów, myślicieli i przede wszystkim przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska – wyjaśniła Zdanowska.

REKLAMA

Jak zapewniła nowo wybrana na kolejną kadencję prezydent Łodzi, do udziału w Igrzyskach Wolności zaproszeni są wszyscy „niezależnie od poglądów i wyznania”.

REKLAMA