17 sierpnia kierowcy ciężarówek na drogach w całej Polsce przeprowadzą strajk włoski. Zdeterminowani mówią „dość” notorycznym kontrolom policji i karom za zbyt długie wyprzedzanie. W ramach trwającej od 13 sierpnia akcji „Protest69” ogłosili ogólnopolski strajk włoski, który zostanie przeprowadzony w najbliższy piątek.

W związku z tym w godzinach 7:00 – 20:00 protestujący kierowcy będą zachowywać prędkości samochodów o 10 km/h niższe, niż maksymalna. W terenie zabudowanym będzie to 40 km/h, poza nim 60 km/h, a na autostradach 69 km/h.

Patronat nad akcją objęła facebookowa grupa „Kierowcy Ciężarówek” licząca ponad 17 tys. członków.

Kierowcy buntują się przeciwko gorliwości policjantów. Od 3 sierpnia wystawiono już ponad 650 mandatów w ramach kontrolowania ciężarówek. W tym celu zaangażowano ponad trzy tysiące policjantów w patrolach stacjonarnych i tzw. dynamicznych na drogach ekspresowych i autostradach. Kontrolę przeprowadzano też z powietrza za pomocą śmigłowców i dronów.

Organizatorzy akcji na oficjalnej stronie napisali m.in.: – Protest69 to stawienie oporu przeciw ciągłemu kopaniu i prześladowaniu zawodu kierowcy, powstał w reakcji na haniebną akcje policji pod kryptonimem „TiR” czyli nagonce na Pojazdy Ciężarowe, stosowania przez służby mundurowe wydumanego powodu wystawienia mandatu i punktów karnych jakim jest „zbyt długie wyprzedzanie”. Nadmienić należy także iż kodeks nie definiuje precyzyjnie kiedy wyprzedzanie jest wyprzedzaniem a kiedy to wykroczenie pod pięknie brzmiącą nazwą „zbyt długie wyprzedzanie” to doprowadza do tego że funkcjonariusz sam ustala sobie swoje normy, może to być 40 sek ale może to być również i 30 jak i 20 sekund trwania manewru, co w konsekwencji wprowadza nie uregulowany prawnie zakaz wyprzedzania!


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę