policja
Pixabay.com

Sztuczna inteligencja i technologia – jak się okazuje – nie zawsze może działać po naszej myśli. 19-latka doprowadziła swoim samochodem do kolizji w Rawie Mazowieckiej. O wypadku nie powiadomiła policji, ale… zrobił to za nią system, zainstalowany w aucie. Uczciwy samochód sprowadził na miejsce funkcjonariuszy, którzy ukarali nastolatkę mandatem w wysokości 1100 złotych.

Nietypowe zgłoszenie dotarło do policjantów z Rawy Mazowieckiej w woj. łódzkim w czwartek 18 sierpnia. Jednak informacji o wypadku na drodze nie przekazała policji jego sprawczyni, która najwyraźniej nie miała takie zamiaru, ale jej samochód, który przesłał „depeszę” przez system eCall.

Jak podaje portal „o2” – dyżurny lokalnej policji otrzymał informacje o zdarzeniu drogowym, jego dokładną lokalizacji, numerze nadwozia auta i rodzaju paliwa. System poinformował także, że do tej pory nikt nie powiadomił służb w związku z kolizją. Na miejsce wysłano patrol policji.

Na miejscu funkcjonariusze zobaczyli miejsce stłuczki. Zderzyły się dwa samochody – BMW, którym poruszała się 19-latka oraz Toyota, której kierowcą był 70-letni mężczyzna. Oboje nie spodziewali się, że na miejscu zjawi się policja. Nastolatka była bardzo zdziwiona, kiedy dowiedziała się, że o stłuczce poinformował lokalnych funkcjonariuszy system w jej samochodzie.

Koniec z „dogadywaniem się” po stłuczkach na własną rękę? 19-latka była w szoku! Policję wezwał jej samochód

Przebieg wypadku był następujący: Toyota, prowadzona przez 70-latka, zatrzymała się przed przejściem dla pieszych, po czym BMW z 19-latka za kierownicą uderzyło w tył japońskiego auta. Później okazało się, dlaczego żaden z uczestników kolizji nie powiadomił policji. Zniszczenia były tak dotkliwe, że policjanci zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów.

Na tym jednak nie koniec. 19-latka została ukarana surowym mandatem w wysokości 1100 złotych, a na dokładkę policjanci policzyli jej jeszcze 6 punktów karnych.

Czym jest system eCall, który udaremnił próbę załatwienia sprawy stłuczki bez udziału policji? To ogólnoeuropejski system powiadamiania o wypadkach drogowych. Jest montowany w każdym aucie osobowym i dostawczym do 3,5 tony, dopuszczonym do ruchu drogowego po 31 marca 2018 roku. Systemu nie da się wyłączyć. Jeżeli eCall nie funkcjonuje, samochód przestaje spełniać warunki homologacji.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę