Fundacja „Nie lękajcie się” opublikowała na swojej stronie internetowej raport na temat pedofilii w polskim Kościele. W dokumencie, który został przekazany w środę papieżowi, wymieniono nazwiska 24 hierarchów, którzy – zdaniem autorów raportu – ukrywali lub przenosili do kolejnych parafii księży pedofilów.

„W kontekście przytoczonych w raporcie spraw znanych i opisanych chcemy pokazać odpowiedzialność hierarchów polskiego Kościoła, którzy podejmowali konkretne decyzje służące chronieniu sprawców przed odpowiedzialnością karną – a nie dobru gwałconych i molestowanych dzieci”, piszą na stronie Fundacji „Nie lękajcie się” Marek Lisiński, Agata Diduszko-Zyglewska, Joanna Scheuring-Wielgus i Anna Frankowska.

W sporządzonym w języku polskim, angielskim i hiszpańskim raporcie jego autorzy wymieniają nazwiska biskupów, którzy mieli tuszować problem pedofilii w polskim Kościele katolickim i kryć pedofilów w sutannach poprzez przemilczanie czynów, jakich się dopuścili wobec nieletnich, lub przydzielanie innych parafii.

Wśród wymienionych hierarchów znaleźli się: kard. Kazimierz Nycz, abp Leszek Sławoj Głódź, abp Tadeusz Gocłowski, abp Henryk Gulbinowicz, abp Henryk Hoser, abp Marek Jędraszewski, abp Józef Paetz, abp Józef Michalik oraz abp Stanisław Wielgus.

Z raportu można się dowiedzieć o konkretnych przypadkach, w których miało dojść do ochrony księży pedofilów przez biskupów oraz innych kościelnych przełożonych. Opisane sprawy dotyczą przede wszystkim udokumentowanych i opisanych przez media przestępstw pedofilii, w których zapadły już wyroki sądowe. W raporcie opisany został między innymi głośny ostatnio przypadek podejrzewanego o pedofilię byłego kapelana „Solidarności” ks. Henryka Jankowskiego.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę