W sobotę wieczorem w Toruniu odbyła się uroczystość otwarcia – powstałego z inicjatywy ojca Tadeusza Rydzyka – Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Jego celem jest upamiętnienie Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu wzięli udział między innymi prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz członkowie jego rządu.

Kaczyński w przemówieniu wskazał, że otwarcie Parku Pamięci Narodowej to reakcja na trwającą od lat zorganizowaną akcję „oskarżania naszego narodu o to, że brał udział w holokauście, że brał udział w mordowaniu współobywateli narodowości żydowskiej”.

Lider partii rządzącej stwierdził, że powstanie Parku było możliwe tylko dlatego, że o. Rydzyk został obdarzony przez Boga szczególną misją.

– Ta inicjatywa tutaj wspaniała, inicjatywa ojca Dyrektora, którego Bóg obdarzył szczególną misją, jest realizowana krok po kroku z udziałem bardzo wielu ludzi, którzy dobrze przysłużyli się Polsce – mówił Kaczyński, podkreślając, że wszystkie „dzieła” toruńskiego redemptorysty służyły i służą patriotyzmowi i rozwojowi Polski, jak również odbudowie polskiej godności narodowej.

– Świadomość narodowa jest oparta o kulturę, pamięć, która musi odnosić się do historii uczciwie napisanej i opowiedzianej – podkreślił prezes PiS. –  Z tym było wtedy w tym głównym nurcie życia publicznego bardzo niedobrze, a Radio Maryja, później Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej podjęły walkę w najlepszym tego słowa znaczeniu. Nie przeciw komuś, nie z użyciem siły, a z użyciem argumentów, przede wszystkim z odwołaniem się do naszych fundamentów, z odwołaniem się do wiary – komplementował Kaczyński o. Rydzyka.

֪Jak podkreślił prezes PiS, walka prowadzona przez media o. Rydzyka była „ogromnie istotnym elementem szerszego jeszcze przedsięwzięcia zmierzającego ku temu, by nasz kraj pogrążający się przez wiele lat w społecznym kryzysie, kraj głodnych dzieci, nędzy bardzo wielu ludzi, zamykanych zakładów pracy, zaczął się zmieniać. I zaczął się zmieniać”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę