500+ nie na drugie, a każde dziecko! Kiedy program wejdzie w życie?

REKLAMA

Minister pracy, rodziny i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska zapowiedziała projekt, wedle którego zniesiona zostanie reguła wręczania pieniędzy z programu 500+ na drugie i kolejne dziecko. Wraz z tym pomysłem, dofinansowanie będzie należało się na każde dziecko.

Zmienione reguły programu wejdą w życie 1 lipca. To właśnie wtedy będzie można składać wnioski, które nie będą się niczym różniły od dotychczasowych. Rafalska zapowiedziała, że po ich złożeniu dojdzie do weryfikacji, czy danej osobie należy się dofinansowanie na pierwsze dziecko. Różnica będzie taka, że w tym przypadku nie będzie istniało kryterium dochodów.

REKLAMA

Dokładny i szczegółowy opis projektu ma zostać zaprezentowany w przyszłym tygodniu. Wówczas światło dzienne ujrzą wszystkie ustalenia, które wiążą się ze zmianami w programie 500+. Minister Rafalska zapewniła, że pomysł ten jest propozycją rządową, a nie ministerialną, a państwo nie ma niezbędne środki, aby zabezpieczyć finansowanie projektu.

Obecnie program związany z 500+ bez kryteriów dochodowych przysługuje rodzicom na drugie i kolejne dziecko. Nie wszyscy jednak mogą liczyć na dofinansowanie – jest ono wypłacane tylko tym rodzinom, w których dochód całkowity na jednego członka nie przekroczył 800zł. Próg ten jest podwyższany w przypadku obecności w rodzinie niepełnosprawnego dziecka (1200zł).

Zmiany w programie 500+ to tylko jedna z nowości, jakie na najbliższy czas zapowiedział PiS. W kolejce stoją także „trzynastki”, czyli program dodatkowych środków dla emerytów i rencistów,
a także zniesienie podatku PIT dla pracowników, którzy nie ukończyli 26. roku życia.

REKLAMA

Udostępnij: