Pierwsza niedziela grudnia ma być dniem, w którym handel będzie funkcjonował jak w dni robocze. Tak przewiduje projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, który opublikowano w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

„Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych”, podano w projekcie ustawy.

Jak dodano, że w grudniu są przewidziane jeszcze dwie niedziele handlowe. Będzie to druga i trzecia niedziela, czyli 13 i 20 grudnia.

„Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej”, czytamy na stronie RCL.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!