– Przez ostatnie miesiące, szczególnie od tygodnia odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #POrozmawiajmy. Wsłuchujemy się w głos, który płynie z tych rozmów i ta lekcja jest bardzo jasna i oczywista: nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, bo bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego, kim jesteśmy i za czym się opowiadamy – mówił Grzegorz Schetyna w czasie drugiego dnia Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej pod hasłem „Uzdrowić Polskę”.

Lider PO ogłosił w swoim wystąpieniu sześć kluczowych punktów nowego programu opozycji, którym Koalicja Obywatelska zamierza przekonać do siebie wyborców.

Pierwszy z nich dotyczy praworządności. – Zaczniemy od aktu odnowy demokracji. Jednym zbiorem ustaw usuniemy cały śmietnik bezprawia. (…) Chcemy, aby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny. Wprowadzimy głosowania przez internet – zapowiedział Schetyna.

Druga zmiana odnosi się do obszaru płac. – Dochód na rękę tych, którzy zarabiają płacę minimalną, wzrośnie o ponad 600 zł. Ich płaca na rękę praktycznie zrówna się z tym, co widzą na pasku – oświadczył szef PO. Zapewnił przy tym, że zostanie zniesiony „absurdalny zakaz handlu w niedzielę” i zostanie to dokonane tak, że i pracodawcy, i pracownicy będą zadowoleni.

Trzeci punkt programowy to kwestie systemu ochrony zdrowia. – Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. Oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Program walki z rakiem będzie według europejskich standardów – zadeklarował lider opozycji i dodał: – Przywrócimy i rozszerzymy program in vitro i stworzymy kalendarz szczepień na najwyższym poziomie. Wzorem będzie dla nas Norwegia. Będzie też szeroki pakiet dla osób niepełnosprawnych. To między innymi turnusy rehabilitacyjne przynajmniej raz w roku.

W czwartym punkcie Schetyna ogłosił plan pomocy dla osób starszych. – Mamy szeroki program dla seniorów. 13. emerytura nie jest kaprysem władzy. To jest nasz obowiązek. Zbudujemy centra rehabilitacji i domy pobytu. Domy opieki to ostateczność. Program dla seniora dostępny będzie w całej Polsce – darmowe drobne prace domowe, taksówka do przychodni. Trzeba uwolnić tzw. więźniów czwartego piętra – powiedział.

Piąta zmiana to uzdrowienie edukacji. – Nauczycielom damy obiecane podwyżki i więcej autonomii. To można i trzeba zrobić – zapowiedział Schetyna. –  Dzieci rozwiną swoje pasje i nie będą przynosić pełnych tornistrów do domów – dodał.

Szósty punkt programowy opozycji to czyste powietrze i woda. – Już teraz choroby wywołane przez smog zagrażają życiu i zdrowiu. Czyste powietrze tylko z nazwy jest czyste – stwierdził Schetyna i zapowiedział: – W ciągu ośmiu lat poprawimy powietrze, że będzie w pełni bezpieczne dla zdrowia. Trzeba też wydać absolutny zakaz sprowadzania śmieci do Polski.

 

 

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę