Specjaliści już od dawna twierdzą, że świadczenie w ramach programu Rodzina 500+ jest z każdym miesiącem warte coraz mniej w związku z rosnącą inflacją i wzrostem cen. Kiedy możemy spodziewać się jego podwyżki?

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, w wypowiedzi dotyczącej wysokości świadczenia 500 plus dla rodzin do rosnących cen, przyznał, że podwyżka jest możliwa. Za otrzymywane w ramach programu Rodzina 500+, świadczenie możemy kupić tak naprawdę o wiele mniej, niż jeszcze kilka miesięcy temu. W związku z tym co jakiś czas pojawiają się pytania, czy rząd zdecyduje się na waloryzację świadczenia. Minister Szwed nie zdradza jednak żadnych konkretów i namawia do cierpliwości.

Mimo iż teoretycznie na kontach rodzin z dziećmi pojawia się co miesiąc dodatkowe 500 zł na każde dziecko poniżej 18. roku życia, realnie wartość świadczenia jest sporo niższa. Od momentu funkcjonowania programu, w każdym roku następował wzrost cen średnio o ok. 1,5 – 2 proc. w skali roku. Inflacja nadal utrzymuje się na podobnym poziomie, dlatego też nasze dochody oraz inne świadczenia, w tym 500 plus, starczają nam na pokrycie coraz mniejszej liczby wydatków. Szacuje się, że obecnie realna wartość świadczenia wynosi ok. 460 zł. Jeśli rząd nie zdecyduje się na jego waloryzację, wówczas za 10 lat realnie będziemy otrzymywać ok. 300 zł, a nie 500.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę