Czasem po ustąpieniu objawów choroby i wyleczeniu pozostaje ból gardła. Taki przewlekły ból gardła może mieć wiele przyczyn. Może to być spowodowane długim przebywaniu w suchym i zadymionym pomieszczeniu, może być także objawem choroby wirusowej lub objawem nowotworu w gardle lub krtani.
Zazwyczaj ból gardła jest objawem infekcji wirusowej. Ból jest wtedy silny i dokuczliwy. Towarzyszy mu złe samopoczucie, ból głowy, podniesiona temperatura i katar. W przypadku infekcji bakteryjnej objawy są bardziej nasilone. Ostry ból gardła towarzyszy także zapaleniu migdałków. Jest to również objaw takich chorób jak odra, błonica, płonica czy różyczka. Co najważniejsze – to również objaw choroby COVID-19.
Czasem taki ból gardła, jest tylko efektem zbyt małego nawilżenia powietrza, klimatyzacji lub efektem nadużywania alkoholu i palenia papierosów. Poranny ból gardła to efekt chrapania, które wysusza i podrażnia gardło. Jak informuje gazeta.pl za ból gardła mogą być także odpowiedzialne przyjmowane leki – na przykład na nadciśnienie.
Długo utrzymujący się ból gardła może być także objawem chorób: przewlekły nieżyt nosa i zatok, skrzywienie przegrody nosa, awitaminoza, choroby serca, niedoczynność tarczycy, niewydolność nerek, cukrzyca, alergie i przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych.