Często zdarza się tak, że gotujemy trochę za dużo ryżu. Co później z nim zrobić? Czy można go spożywać na zimno i czy jest to bezpieczne?
Wiele osób wybiera ryż, jako zdrowszą alternatywę ziemniaków. Czy można go jeść na zimno? Jak informuje redakcja Wprost zimny ryż ma wyższą zawartość tzw. skrobi opornej. Jest to rodzaj błonnika, którego człowiek nie jest w stanie strawić. Wówczas w organizmie dochodzi do fermentacji – działa on jak prebiotyk. Wytwarzane są kwasy tłuszczowe, które wpływają na hormony regulujące apetyt.
Eksperci przeprowadzili badanie, w wyniku którego stwierdzono, że jedzenie ponownie podgrzanego ryżu obniża poziom cukru we krwi po posiłku. Badanie na szczurach zaś dowiodło, że taki ryż ma pozytywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi i zdrowie jelit.
Niestety, jedzenie zimnego lub podgrzanego ryżu zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego przez Bacillus cereus! Zatrucie może objawiać się skurczami brzucha, biegunką lub wymiotami. Do zatrucia dochodzi w ciągu 15-30 minut od spożycia.
Jak więc bezpiecznie jeść zimny ryż? Ugotowany ryż należy traktować jak łatwo psujące się jedzenie. Nie należy przetrzymywać ryżu w temperaturze pokojowej, ale szybko chłodzić w lodówce. Ryż najlepiej umieść w szczelnych, płytkich pojemnikach. Po dwóch godzinach przechowywania ryżu w temperaturze pokojowej, należy go wyrzucić. Odpowiedni schłodzony w lodówce, można trzymać od 3 do 4 dni.