Abp Gądecki nie pozostawia wątpliwości. Kościół nie może być narzędziem antyeuropejskiej propagandy!

Podczas uroczystej Mszy św. odprawionej na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki opowiedział się za aktywną obecnością Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie zdecydowanie sprzeciwił się wykorzystywaniu Kościoła do podsycania nastrojów antyeuropejskich i antyunijnych.

   

– Wejście w struktury UE na równych prawach z innymi państwami jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy – mówił do zgromadzonych wiernych hierarcha. – Europa potrzebuje Polski, Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy – od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej – stwierdził abp Gądecki, przypominając historyczne przesłanie papieża Jana Pawła II.

   

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że przed Polakami i innymi narodami, które wyzwoliły się spod okupacji komunistycznej, stoi zadanie aktywnego budowania wspólnoty „w oparciu o wartości, które pozwoliły przetrwać dziesięciolecia programowej ateizacji”.

Jak przekonywał, Kościół popierał wejście Polski do UE i ma do zaoferowania Wspólnocie „najcenniejsze dobro”, jakim jest wiara. Abp Gądecki podkreślił w tym kontekście, że „Kościół nie może nigdy pozwolić na nadużywanie go do antyeuropejskiej demagogii oraz podsycania antyeuropejskich nastrojów”.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News