Podczas uroczystej Mszy św. odprawionej na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki opowiedział się za aktywną obecnością Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie zdecydowanie sprzeciwił się wykorzystywaniu Kościoła do podsycania nastrojów antyeuropejskich i antyunijnych.

– Wejście w struktury UE na równych prawach z innymi państwami jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy – mówił do zgromadzonych wiernych hierarcha. – Europa potrzebuje Polski, Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków. Polska potrzebuje Europy – od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej – stwierdził abp Gądecki, przypominając historyczne przesłanie papieża Jana Pawła II.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że przed Polakami i innymi narodami, które wyzwoliły się spod okupacji komunistycznej, stoi zadanie aktywnego budowania wspólnoty „w oparciu o wartości, które pozwoliły przetrwać dziesięciolecia programowej ateizacji”.

Jak przekonywał, Kościół popierał wejście Polski do UE i ma do zaoferowania Wspólnocie „najcenniejsze dobro”, jakim jest wiara. Abp Gądecki podkreślił w tym kontekście, że „Kościół nie może nigdy pozwolić na nadużywanie go do antyeuropejskiej demagogii oraz podsycania antyeuropejskich nastrojów”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę