Abp Gądecki oskarża rząd Morawieckiego: Kościół został najgorzej potraktowany podczas pandemii

Fot, Facebook.com/episkopatpolski

Arcybiskup Stanisław Gądecki w artykule „Duszpasterstwo po pandemii” ostro zaatakował rząd Mateusza Morawieckiego. Według hierarchy Kościół polski w wyniku polityki PiS najbardziej stracił na pandemii koronawirusa, ponieważ w wyniku wprowadzonych obostrzeń zostały zamknięte kościoły.

REKLAMA

„Mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe. Rządy z przeszłości nigdy nie ośmieliły się nałożyć na Kościół tak drastycznych zakazów”, oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Gądecki podkreślił przy tym, że „próbując opisać duszpasterstwo Kościoła katolickiego w czasie i po pandemii, najpierw trzeba zwrócić uwagę na bezprecedensowe potraktowanie Kościoła przez państwo”.

REKLAMA

„Sprawy, w jakich księża – pod pretekstem zwalczania epidemii – są oskarżani, iż nie godzą się na ograniczenie wiernym dostępu do świątyni, są sprzeczne z konkordatem, Konstytucją i nie znajdują umocowania w ustawach”, napisał  hierarcha w  tekście opublikowanym w piątek na portalu Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Hierarcha oskarżył rząd Morawieckiego o to, że „w czasie pandemii dokonano aktów, które do tej pory przysługiwały na mocy prawa kanonicznego tylko władzy kościelnej, i tylko z najpoważniejszych przyczyn”.

Abp. Gądecki ocenił, że „nic podobnego nie wydarzyło się w dwutysiącletniej historii Kościoła”. „Nie wydarzyło się też podczas wojen, bombardowań czy w czasach zarazy, często dotykającej ludność naszego kraju”, stwierdził.

REKLAMA

Zdaniem arcybiskupa restrykcje nałożone przez władze dla skutecznego zwalczania pandemii koronawirusa  przyczyniły się również do pogłębienia kryzysu w polskim Kościele.

„Nie dość mamy w Kościele polskim problemów z laicyzacją życia religijnego, dechrystianizacją kultury, postępującym permisywizmem moralnym i ideologią gender, konsumpcjonizmem i podziałami w życiu społecznym, to jeszcze odizolowanie od sakramentów świętych, rozbicie wspólnoty kościelnej i osamotnienie w warunkach kwarantanny spowodowało nagłą i radykalną, niezwykle trudną sytuację duszpasterską, której najważniejszym przejawem jest problem z udziałem we Mszy św. i możliwość bezpiecznego przystępowania do Komunii Świętej”, oświadczył abp Gądecki.

Udostępnij: