Fot. Wikimedia Commons/Silar/CC BY-SA 4.0

Urząd Gminy w Jaświłach poinformował na swojej stronie internetowej, że abp Sławoj Leszek Głódź, ukarany wcześniej przez papieża Franciszka za tuszowanie przestępstw pedofilii popełnianych przez księży, został sołtysem w podlaskich Piaskach, które są częścią jego rodzinnej Bobrówki. Przedterminowe wybory odbyły się 16 czerwca. Emerytowany metropolita gdański został wybrany jednogłośnie 9 głosami.

Objęcie przez abp. Głodzia funkcji oraz brak reakcji na to Konferencji Episkopatu Polski wywołało wzburzenie o. Pawła Gużyńskiego. Dominikanin wskazał w rozmowie z Wirtualną Polską, że kanon 285 paragraf 3 Kodeksu Postępowania Kanonicznego zakazuje przyjmowania przez duchownych urzędów publicznych.

– O tym zakazie mówią też następne paragrafy. Nie jest możliwe przyjęcie przez duchownego takiego stanowiska, chyba że miejscowy biskup wydał pozwolenie i udzielił dyspensy – podkreślił zakonnik.  – Granica została przekroczona. Skandalem jest brak szybkiej reakcji KEP – oświadczył.

Dominikanin stwierdził również, że abp Głódź nie powinien przyjmować funkcji sołtysa. – Musimy zrobić wszystko – także świeccy członkowie Kościoła, żeby pokazać, iż granice istnieją i że arcybiskup je złamał. To jest ogromnie ważne, bo może być efekt domina, którego nikt nie powstrzyma – powiedział.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę