Fot. Twitter.com/jacek_liberski

  – Jeśli chodzi o liczbę kół, jak również o wszechstronną ich działalność, to Koła Gospodyń Wiejskich to jest naprawdę polski fenomen – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Żona prezydenta uczestniczyła w niedzielę w obchodach 5-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Mniszku w gminie Gościeradów w woj. lubelskim.

Pierwsza dama stwierdziła, że dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich nie tylko zacieśniają się więzi międzypokoleniowe Polaków, ale również z pokolenia na pokolenie przekazywane są nasze zwyczaje ludowe i tradycja narodowa.  – Stanowią one o naszej narodowej tożsamości i to jest coś, co nas wyróżnia na tle innych narodów – podkreśliła.

Omawiając działalność Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce Kornhauser-Duda przypomniała, że po 1989 roku prawdziwy rozwój tej – istniejącej od ponad 150 lat – instytucji nastąpił dopiero po przejęciu władzy przez PiS, gdy koła otrzymały od państwa polskiego ogromne wsparcie finansowe.

– W tym czasie te koła, które istniały już dłużej, dostały dodatkowego wiatru w żagle, te, które zawiesiły działalność – przypomniała pierwsza dama.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę