Minionej nocy członkowie Komitetu Obrony Demokracji pozawieszali w całej Polsce na pomnikach koszulki z napisem „Konstytucja”. Pojawiły się także na pomnikach m.in. Warszawskiej Syrenki i krakowskiego Smoka Wawelskiego.

Jak pamiętamy, dwa dni temu ktoś zawiesił baner z napisem „Konstytucja” na pomniku Lecha Kaczyńskiego. –  W trakcie patrolu funkcjonariusze zauważyli ten baner na pomniku. Został już zdjęty i zabezpieczony – informowała Onet rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej st. asp. Barbara Salczyńska–Pyrchla,

Z kolei w Szczecinie w zeszły piątek ubrano Pomnik Lecha Kaczyńskiego stojący przy al. Wojska Polskiego. Tam pojawił się napis „Konstytucja, Jędrek”. Kamery monitoringu zarejestrowały sprawcę. Wówczas w sprawie złożono zawiadomienia dotyczące m.in. zniszczenia, bo tylną część obiektu zarysowano.

Zmasowana akcja KOD-u miała miejsce jednak ostatniej nocy. „W akcie obywatelskiego sprzeciwu oraz solidarności ze ściganymi postanowiliśmy obnażyć prawdziwe intencje PiS-u i minionej nocy w wielu miastach Polski zawiesiliśmy na pomnikach i rzeźbach koszulki z napisem KONSTYTUCJA. Chcemy w ten sposób się przekonać, czy według PiS-owskiego aparatu władzy i przemocy słowo KONSTYTUCJA znieważa również Warszawską Syrenkę, Smoka Wawelskiego, szczecińskiego marynarza, wrocławskie krasnale, a także Agnieszkę Osiecką, Mikołaja Kopernika czy Fryderyka Chopina” – oznajmili organizatorzy akcji.

„Chcesz, władzo PiS-owska, nas za to ścigać i karać? To ścigaj. Wszystkich nas nie zamkniecie i kolejni z nas, milionów wolnych obywateli, będą KONSTYTUCJĄ dekorować kolejne pomniki. Władza represyjna jest złą władzą, ale władza represyjna i śmieszna, jest władzą groteskową” – czytamy dalej w oświadczeniu.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!