Na cmentarzu w Sławnie, na którym odsłonięto 11 września tablicę upamiętniającą żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, miała panować podniosła atmosfera. Rangę wyjątkowego wydarzenia popsuły jednak kompromitujące błędy ortograficzne w zdaniu umieszczonym na płycie. Wszystko to widziała senator PiS Anna Maria Anders, córka nieżyjącego polskiego generała, która odsłaniała tablicę.

Na pamiątkowej płycie widnieje tylko jedno zdanie, ale za to aż z dwoma rażącymi błędami! „W hołdzie żołnierzom 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Walczącym we Włoszech w latach 1943–1945, zwycięscom w Bitwach o Monte Cassino, Ankone, na linii Gotów, Apeninie Emiliańskim oraz Bolonię. Społeczeństwo Ziemi Sławieńskiej”, czytamy na tablicy.

Nie dość, że na płycie zamiast „zwycięzcom” napisano „zwycięscom”, to jeszcze została popełniona literówka w sformułowaniu „w bitwach o (…) Ankone”, w którym powinno być „ę”, czyli poprawnie byłoby „Ankonę”.

„Sławno. Przepiękna uroczystosc odsłonięcia tablicy pamiątkowej w hołdzie zwycięzcom spod Monte Cassino z udziałem Weteranów, Wojska RP, Burmistrza, Rady miasta i młodzieży. Bardzo Wam dziękuje za piękna tablice i za pamięć”, napisała na Facebooku Anna Maria Anders po uroczystości, pomijając wprawdzie polskie znaki, ale za to pisząc poprawnie słowo „zwycięzcom”.

https://www.facebook.com/annamaria.costa.334/posts/2314578611902803


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę