ukraina
fot. Pixabay

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w Polsce rozpoczęła się rosyjska operacja dezinformacyjna skierowana w postrzeganie pomocy dla uchodźców z Ukrainy. RCB przytoczyło kilka przykładów najczęstszych manipulacji.

RCB poinformowało, że Rosja prowadzi w Polsce działania dezinformacyjne, które mają na celu zdyskredytować pomoc, jaką Polacy udzielają Ukraińcom. Na Twitterze podano kilka przykładów fałszywych narracji płynących z Rosji.

Takie dezinformacje to np. to, że „polski rząd przyjmuje uchodźców z Ukrainy, aby przypodobać się USA i UE” lub że „UE nie zamierza przyjmować kolejnych uchodźców ani uczestniczyć w finansowaniu ich utrzymania”.

Rosja prowadzi operację dezinformacyjną w Polsce. RCB ostrzega

RCB poinformowało również, że Rosja prowadzi fałszywą narrację, iż „rząd obciąża budżet kraju, zapewniając Ukraińcom bezpłatną opiekę medyczną, mieszkania i edukację”, czy też że „wydatkowanie środków finansowych na utrzymanie Ukraińców wywoła ubóstwo Polaków”.

Jak podaje RCB działania dezinformacyjne mają też na celu wzbudzanie niepokoju takiego, że np. „przyjmowanie uchodźców z Ukrainy doprowadzi do destabilizacji Polski i masowych protestów”, czy że „polityka Polski wobec Ukrainy nieuchronnie sprowadza zagrożenie dla bezpieczeństwa i prowokuje wybuch wojny”.

„Trwa rosyjska operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy. Poznaj wybrane linie fałszywych narracji i nie daj sobą manipulować!” – zaznaczyło RCB.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę