REKLAMA

Zdj. ilustr./Pixabay.com

Pfizer żąda od Polski ogromnego odszkodowania! Jak podał we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna” – koncern farmaceutyczny pozwał nasz kraj za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Pierwsza rozprawa w ramach procesu ma odbyć się 6 grudnia tego roku. Pfizer zażądał od Polski wypłaty astronomicznej kwoty – 6 miliardów dolarów!

REKLAMA

Amerykański gigant farmaceutyczny Pfizer pozywa Polskę! Chodzi o 60 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19, które władze naszego kraju zamówiły, ale nigdy ich nie odebrały i za nie nie zapłaciły, choć Polska była do tego zobligowana umową – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z racji, że umowa na szczepionki dla Polski była podpisywana przez Komisję Europejską, przedstawiciele Pfizera złożyli pozew przeciwko naszemu krajowi w belgijskim sądzie w Brukseli.

REKLAMA

„Powód? Premier Mateusz Morawiecki w liście do szefowej Komisji Ursuli von der Leyen z marca 2022 roku pisał, że nie będziemy odbierać preparatów Pfizera i jako bezpośrednią przyczynę podał siłę wyższą, czyli wojnę w Ukrainie” – pisze DGP. Gazeta przypomina ponadto, że w kwietniu 2023 roku polski rząd ogłosił zerwanie umowy z Pfizerem ze względu na nieprzewidziane i bardzo duże koszty w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Przy zrywaniu kontraktu powoływano się m.in. na konieczność przyjęcia milionów ukraińskich uchodźców.

Pfizer pozywa Polskę o 6 miliardów złotych! Rząd nie odebrał 60 milionów zamówionych szczepionek

Dziennik zwraca uwagę, że Pfizer próbował negocjować warunki umowy i zapobiec zerwaniu kontraktu, jednak rozmowy – także te na poziomie Unii Europejskiej – nie przynosiły skutków. Kiedy stało się pewne, że w Polsce dojdzie do zmiany władzy, koncern zdecydował się na wytoczenie naszemu krajowi batalii prawnej.

REKLAMA

„Nie możemy komentować toczącego się postępowania prawnego” – napisali przedstawiciele Pfizera w odpowiedzi na prośbę o komentarz ze strony Dziennika Gazeta Prawnej.

Czy zwycięstwo giganta farmaceutycznego jest przesądzone, a polscy podatnicy będą musieli zapłacić amerykańskiej firmie 6 miliardów złotych? Według prof. Michała Romanowskiego Polska będzie musiała udowodnić, że istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy nieodbieraniem zamówionych szczepionek a wybuchem wojny na Ukrainie.

REKLAMA

Ze sprawą będzie musiał uporać się teraz prawdopodobny rząd Donalda Tuska. Problem w tym, że pieniędzy, które można byłoby wykorzystać na zapłacenie Pfizerowi już nie ma – ponad 5 miliardów złotych z funduszu covidowego zostało już przeznaczone na bieżące świadczenia.

REKLAMA