– Uważam, że Polacy są naprawdę zabawni, ponieważ najwyraźniej myślą, że NATO może ulec rozwiązaniu, a USA będą nadal troszczyły się o ich bezpieczeństwo. Uważają, że mogą liczyć na Trumpa – powiedział znany amerykański analityk polityczny Robert Kagan w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”.

Według Kagana, który jest autorem wielu cenionych publikacji, w tym wydanej w Polsce książki „Potęga i Raj. Ameryka i Europa w nowym porządku świata”, władze w Warszawie zbytnio ufają deklaracjom obecnej administracji amerykańskiej dotyczącej pomocy wojskowej i gospodarczej w przypadku konfliktu międzynarodowego.

Analityk nie wykluczył , że ponowny wybór Trumpa na prezydenta USA spowoduje wycofanie się Amerykanów z Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dlatego Europejczycy powinni wreszcie „stać się dorosłymi”, gdyż – zdaniem Kagana – trzeba być niepoprawnym optymistą, żeby wierzyć w to, że bez USA Europa pozostanie stabilna i pokojowa.

– W Europie Wschodniej rządy Polski, Czech i Węgier idą w kierunku nieliberalnym lub już tam doszły. A we Francji po kolejnych wyborach do władzy mogą dojść nacjonaliści – podkreślił Kagan, który jest w USA jednym z najbardziej znanych i wpływowych neokonserwatystów.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę