Według okładkowego artykułu w „Newsweeku”, Polska jako kraj razem z Niemcami brała udział w eksterminacji Żydów. Jak informuje tytuł publikacji, nowe fakty przeczą tezie zawartej w ustawie o IPN, że Polska nie może być obarczona winą za Zagładę.

Podstawą tego stwierdzenia, zawartego w cover story amerykańskiej edycji „Newsweeka”, są ustalenia Jana Tomasza Grossa oraz książka Jana Grabowskiego „Judenjagd: polowanie na Żydów 1942–1945” z 2013 roku. Nie są to więc, jak utrzymuje tygodnik, jakieś „nowe fakty”.

Orlando Crowcroft, autor artykułu w „Newsweeku”, pisze, że udokumentowane przez badaczy przypadki kolaboracji Polaków z nazistami podczas wojny wskazują na to, że Polska może być obwiniana o Holokaust. Tym bardziej, jak podkreśla publicysta, że antysemickie pogromy, takie jak pogrom kielecki, wybuchały także po wojnie. Zdaniem cytowanego przez Crowcrofta historyka, Jana Grabowskiego, „Polacy nigdy do końca nie rozliczyli się z tą częścią historii”.

Według „Newsweeka”, panujące w Polsce nastroje antysemickie były przyczyną uchwalenia przez Sejm ustawy o IPN. W ocenie Crowcrofta, dla PiS ustawa miała być jednym ze sposobów na zrealizowanie upragnionego celu zdobycia 2/3 mandatów w wyborach w 2019 roku, czyli większości konstytucyjnej.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!